Позанко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Позанко

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаПозанко
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно53
 • Густина4,8/км2 (120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Позанко е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.

A typical house of Pozanco town.