Пожарна безбедност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Опрема за пожарна безбедност во градилиште во Кина

Пожарна безбедност претставува влог во заштитни мерки за спречување на иницијатива или зголемување на пожар. Вакви против-мерки се вршат преку инспекција на згради и школување.