Под југословенското небо

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Под југословенското небо“
РежисерМиодраг Мика Ѓорѓевиќ
ПродуцентМиодраг Мика Ѓорѓевиќ
МузикаСтанислав Бинички
Премиера1934
Времетраење76 минути
ДржаваКралство Југославија
Јазиксрпски

„Под југословенското небо” е прв звучен југословенски филм од 1934 година.[1] Автор на сценариото и режијата е Миодраг Мика Ѓорѓевиќ, еден од пионерите на седмата уметност на овие простори.

За филмот[уреди | уреди извор]

„Под југословенското небо” е снимен како долгометражен туристички и документарен филм во продукција на „Југословенски просветен филм". Составен е од низа филмски вињети на који се претставени природните убавини и општеството во Југославија. Музиката за филмот ја направил композиторот Станислав Бинички. Филмот бил снимен на бројни локации од Охрид до Блед и од Ѓердап до Јадран. За цел туристичка промоција на земјата филмот бил прикажуван во Франција и Чехословачка. Куриозитет во филмот претставува првата тонска снимка на југословенскиот крал Александар, кој во филмот му посакал добредојде на чехословачкиот министер за надворешни работи.

Наводи[уреди | уреди извор]