Подхале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подхале. Поглед од Тарасовка, со Татрите на хоризонтот.
Нови Тарг главен град на областа, поглед од птичја перспектива
Жителите од Подхале во народна носија

Подхале (полски: Podhale) (буквално под планинските ливади) – историско-географска област во најјужниот дел на Полска, расположена на границата со Словачка, на падините на Татрите, во басените на реките Бјал и Чарн Дунаец како и во горниот тек на реката Дунаец [1]. Подхале е во рамките на Малополското Војводство. На неговата територија се наоѓаат градовите Нов Тарг (историски центар на Подхале кое локалното население го нарекува едноставно „Град“) и Закопане како и повеќе села. Населението претставува подетнички дел од групата ГуралиПодгалјани.[2]

Локален фолклор[уреди | уреди извор]

Областа се одликува со богата фолклорна традиција која е многу романтизирана во полската патриотизампатриотска имагинација. Фолклорот е главно донесен од полските доселеници од Малополскамалополската област и делумно од трансилваниските доселенци во XVII век за време на нивните миграции.[3] Подхале е дел од историската област Малополска чиј главен град е кралскиот град Краков.

Регионални атракции[уреди | уреди извор]

Меѓу регионалните атракции се популарното планинско одморалиште Закопане и езерото познато како Морско Око, кое според локалната легенда е поврзано со Јадранското Море преку подземни пасажи. Нови Тарг, на реката Дунаец, е главен град на областа. Во Луџмјеш се наоѓа светилиштето на Пресвета Богородица. Областа е особено позната по својот „осципек“, сирење направено од мешавина од кравјо и овчо млеко, по музиката и по своите скијалишта. Во зима, таа е најпосетувана туристичка локација во Полска.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. 3. Warszawa: nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego. Unknown parameter |web page= ignored (help); Unknown parameter |part= ignored (help); Unknown parameter |страницы= ignored (help); Unknown parameter |год= ignored (help)
  2. "Dialekty i gwary polskie. Kompendium internetowe pod redakcją Haliny Karaś" (полски). Archived from the original on 2013-01-23. Unknown parameter |description= ignored (help)
  3. Home -Geography - Podhale and Tatry

Координати: 49°28′45″ СГШ; 20°01′45″ ИГД / 49.479259° СГШ; 20.029127° ИГД / 49.479259; 20.029127