Подземна детелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подземна детелина
Научна класификацијаedit
Царство: Plantae
Нерангирано: Tracheophytes
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Нерангирано: Fabales
Семејство: Fabaceae
Подсемејство: Faboideae
Родs: Trifolium
Вид:
T. subterraneum
Биномен назив
Trifolium subterraneum

Подземна детелина - MHNT
Одблиску Подземна детелина

Подземна детелина (латински:Trifolium subterraneum)[1] е вид на детелина роден во северозападна Европа, од Ирска на исток до Белгија. Името на растението доаѓа од неговиот подземен развој на семиња ( геокарпија ), одлика што не ја поседуваат другите детелини.

Може да напредува во неквалитетна почва каде што другите детелини не можат да преживеат, и се одгледува комерцијално за сточна храна. Постојат три различни подвидови кои се користат во земјоделството, секој со своја идеална клима и тип на почва, што овозможува широка дистрибуција на растението во различни средини.

  • T. subterraneum subsp. subterraneum е генералистички подвид и може да се одгледува во најширокиот опсег на средини.
  • T. subterraneum subsp. yanninicum се одгледува во влажни области кои се подложни на поплави.
  • T. subterraneum subsp. brachycalycinum е почувствително растение, кое бара сува, испукана почва за нејзино 'ртење.

Некои систематисти ги сметаат трите растенија за посебни видови. Постојат многу видови и сорти на овие подвидови, но неколку се во широка употреба. Техниката на мешање на подвидот на едно поле е популарна како метод за обезбедување густа култура. Исто така, подземната детелина понекогаш се меша со луцерка за подолготрајна паша на животните.

Овој вид се само-ѓубрива, за разлика од повеќето фуражни култури од мешунки, како што се луцерка и други детелини, кои се опрашуваат од инсекти, особено од пчели. Цветовите на поддетелината често се наоѓаат под нејзините лисја и се со малку нектар, што го прави пристапот и тежок и непривлечен за пчелите. Овие одлики исто така го прават растението помалку привлечно за одредени видови инсекти штетници.

Подземната детелина е една од најчесто одгледуваните фуражни култури во Австралија.[2] Обезбедува висококвалитетна сточна храна за добитокот.[3] Исто така, се одгледува на места како Калифорнија и Тексас, каде што екстремните опсези на типот и квалитетот на почвата, врнежите и температурата ги прават променливите толеранции на поддетелина особено корисни.

Откритие[уреди | уреди извор]

Додека подземната детелина била позната долго време во Централна и Јужна Европа, таа се сметала за трева покрај патот. Нејзината вредност како сточна култура била откриена, докажана и првпат промовирана од Амос Вилијам (AW) Хауард, од Маунт Баркер, Јужна Австралија . Хауард докажал дека детелината е вредна сточна храна во некои типови почви во умерена клима.[4] Подземната детелина ја револуционизирала земјоделската практика, претворајќи многу фарми кои се борат во успешни сточарски стопанства.

Откритието се раширило низ Австралија и во многу други земји, главно поради великодушноста на Хауард во објавувањето написи за детелината, бесплатното снабдување со семе низ светот и советувањето за ракување. До моментот на неговата смрт на 2 март 1930 година, илјадници хектари во Јужна Австралијабиле засеани со подземна детелина. Растела и во сите австралиски држави, а барањата за семе и информации биле примени во голем број од речиси сите земји во светот кои имаат умерена клима.

Делото на Хауард е одбележано со плоча покрај патот,[5] со вградување на лист од детелина во прегратките на Окружниот совет на планината Баркер, и со лозјето Хауард и винаријата на истото место.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Trifolium subterraneum“. Служба за заштита на природните ресурси при USDA — база PLANTS.
  2. „DEPARTMENT OF AGRICULTURE, NEW SOUTH WALES“. Australian Veterinary Journal. 14 (1): 41–42. 1938-02. doi:10.1111/j.1751-0813.1938.tb14843.x. ISSN 0005-0423. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Heuzé V., Thiollet H., Tran G., Delagarde R., Bastianelli D., Lebas F. (2018). „Subclover (Trifolium subterraneum)“. Feedipedia, a programme by INRA, CIRAD, AFZ and FAO.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  4. „SUBTERRANEAN CLOVER“. Advertiser (Adelaide, SA : 1889 - 1931). 1928-06-18. стр. 19. Посетено на 2020-04-09.
  5. Views of South Australia: Memorial to Amos William Howard (1848-1930) (англиски), 1968, Посетено на 2020-04-09
  6. „Howard Vineyard“. Howard Vineyard. Посетено на 2013-06-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]