Поденски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поденски јазик
Fedan, Podena
Застапен воИндонезија
ПодрачјеПапуа
Говорници280  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3pdn

Поденскиот, или познат како федански или фандануски, е австронезиски јазик кој се зборува во Индонезија, на островот Нова Гвинеја. Јазикот е дел од подгрупага на сармски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Поденски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]