Подграѓе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подграѓе
Село
Skyline of Подграѓе
Земја Хрватска
Население (2011)
 • Вкупно327
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број32 245

Подграѓе е село на источниот дел на Хрватска (Вуковарско-сремска жупанија) близу до границата со Србија. Хрватите се мнозинство во Подграѓе.