Подварок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Подварок — јадење од традиционалната македонска кујна, кое се прави од ситно сечкана поткиселена зелка (расол) и се пече односно запекува во тава. Може да се комбинира и пече и со парчиња месо како: свинска коленица, мисирка и др. Подварокот е јадење кое се прави во зимскиот период.

Начин на приготвување[уреди | уреди извор]

Потребни состојки. За 4 лица: