Податок

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Податоци)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Некои од разните видови податоци.

Податоците се запишуваат во форма која што му је разбирлива на човекот (текст, слика, звук) и ги изразуваат фактите, поимите и знаењата. Податокот заедно со информацијата се информациони величини. Секој податок носи во себе една или повеќе информации.

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]