Податотека:Za ubistvoto na komitata Tole, 1904.pdf

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оди на страница


Изворна податотека(1.239 × 1.752 пиксели, големина: 516 КБ, MIME-тип: application/pdf, 2 страници)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
Македонски: Информација за убиството на мариовскиот комита Толе, во с. Водјани, во четири часовна борба со неговите девет комити од една страна, и одредот на турскиот војсководач Наер Паша. На капата на Толе имало бугарски грб и пишувало „свобода или смърт“. (Битола, 5 февруари 1904)
English: Information about the murder of Tole from mariovo, in the village Vodjani, in four-hour struggle with its nine rebels on one hand, and the detachment of the Turkish army chief, Naer Pasha. On the cap of Tole was written: "death or freedom." (Bitola, February 5, 1904)
DARM logo.jpg This media file is produced by Wikipedian in Residence in Category:Wikipedian in Residence at DARM in 2016. Arheo Muz SK (69).JPG
Датум
Извор The State Archives of the Republic of Macedonia (DARM)
Автор АнонименUnknown author

Лиценцирање

Public domain

This is in the public domain in accordance with Articles 16 of the Law on Copyright and Related Rights adopted by the Assembly of the Republic of Macedonia on 8 септември 2010. (Законот за авторските права и сродните права на Република Македонија) [1], which state that:

  • Official texts of political, legislative, administrative and judicial nature and their official translations are in the public domain
Flag of Macedonia.svg

Описи

Опишете во еден ред што претставува податотекава

Предмети прикажани на податотекава

прикажува

5 февруари 1904грегоријански

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна13:46, 26 февруари 2016Минијатура на верзијата од 13:46, 26 февруари 20161.239 × 1.752, 2 страници (516 КБ)VioletovaUser created page with UploadWizard

Податотекава се користи во следнава страница:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Метаподатоци