Податотека:YUD 100 1986 reverse.jpg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(1.000 × 476 пиксели, големина: 603 КБ, MIME-тип: image/jpeg)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис

100 Yugoslav dinar (1968) - reverse

Датум
Извор own scan of an obsolete banknote
Автор Timur lenk

Лиценцирање

Public domain
Ова дело создадено во Југославија е во јавна сопственост бидејќи парвата на него се истечени согласно југословенскиот Закон за авторското право од 1978 г. во кој е одредено дека правата траат додека е жив авторот и 50 години по неговата смрт, а 25 години за фотографија или дела на применета уметност. Ова важи за дела кои веќе биле во јавна сопственост распадот на СФРЈ во 1991 г.

Делото исполнува еден од следниве услови:

а) дело на познат автор кој починал пред 1 јануари 1941 г.
б) дело на непознат автор објавено пред 1 јануари 1941 г.
в) фотографија или дело на применета уметност објавено пред 1 јануари 1966 г.

Наведете го изворот за да може да се провери статусот на делото.

За дела по наведениот датум, користете шаблони за поединечните земји произлезени од распадот: {{PD-Slovenia}}, {{PD-Croatia}}, {{PD-Bosnia and Herzegovina}}, {{PD-Macedonia}}, {{PD-Montenegro}} или {{PD-Serbia}}.

Deutsch | English | +/−

Flag of Yugoslavia
Public domain
Оваа слика е во јавна сопственост бидејќи, според Законот за авторското право и сродните права на Србија и Црна Гора („Службен гласник на СЦГ“, бр. 61/2004), „За авторско дело не се сметаат:
 1. закони, подзаконски акти и други прописи;
 2. службени материјали на државните органи и органите кои извршуваат јавна функција;
 3. службени преводи на прописи и службени материјали на државните органи и органите кои извршуваат јавна функција;
 4. поднесоци и други акти во управна или судска постапка.“
Оттука може да се заклучи дека оваа слика се претставува јавна сопственост. Гореспоменатиот сојузен закон важи за обете Републики, Србија и Црна Гора, сè додека не усвојат соодветни сопствени закони.

English | македонски | slovenščina | српски / srpski | +/−

Coat of arms of Serbia and Montenegro.svg
Public domain
This work is not an object of copyright according to the Copyright and related rights act of the Republic of Croatia.

Article 8.

 1. The subject matter of copyright shall include expressions and not ideas, procedures, methods of operation or mathematical concepts as such.
 2. The subject matter of copyright shall not include:
  (1) discoveries, official texts in the domain of legislation, administration, judiciary (acts, regulations, decisions, reports, minutes, judgments, standards, and the like) and other official works and their collections, disclosed for the purpose of officially informing the public;
  (2) news of the day and other news, having the character of mere items of press information;
 3. Folk literary and artistic creations in their original form shall not be the subject matter of copyright, but their communication to the public is subject to the payment of remuneration, as for the communication to the public of protected copyright works. The remuneration shall be the revenue of the budget, and shall be used for improving the creativity in the field concerned.
Note:
Translations of official texts in the domain of legislation, administration and judiciary, shall be protected, unless made for the purpose of officially informing the public and are disclosed as such.
Coat of arms of Croatia.svg

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна11:04, 8 јули 2016Минијатура на верзијата од 11:04, 8 јули 20161.000 × 476 (603 КБ)Tigran Mitr am
00:34, 16 август 2006Минијатура на верзијата од 00:34, 16 август 20061.154 × 537 (154 КБ)Timur lenk{{Information |Description= 100 Yugoslav dinar (1968) - reverse |Source=own scan of an obsolate banknote |Date=2006 |Author=Timur lenk |Permission= |other_versions= }} Category:Bills of Yugoslavia

Следнава страница ја користат податотекава:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Метаподатоци