Податотека:Tile panel flowers Louvre OA3919-2-297.jpg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(996 × 973 пиксели, големина: 357 КБ, MIME-тип: image/jpeg)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Објект

Уметник
непознат
Вид предмет плочка
object_type QS:P31,Q468402
Опис
English: Tile panel with flowers. Fritware (stonepaste), transparent glaze, painted underglaze on slip. Turkey: Iznik, second half of the 16th century.
Français : Panneau de revêtement aux fleurs. Céramique siliceuse à décor peint sur engobe et sous glaçure transparente. Iznik (Turquie), seconde moitié du XVIe siècle.
Датум од 1550 до 1600
date QS:P571,+1500-00-00T00:00:00Z/6,P580,+1550-00-00T00:00:00Z/9,P582,+1600-00-00T00:00:00Z/9
Техника фритски порцелан и глазура проѕирна
institution QS:P195,Q19675
Сместена во
Arts de l'Islam, сала 12: Le monde ottoman, XIVe - XXe siècle. Richelieu, Entresol.
This work is part of the collections of the Louvre (Оддел за исламска уметност).
Пописен бр.
OA 3919/2-297 Info non-talk.svg
Историја на предметот

место на изработка: Изник

збирка на Albert Sorlin-Dorigny
Потекло : купил
Наводи Musée du Louvre, Atlas database: запис 22717
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)
Public domain

Ова дело е во јавна сопственост и во земјите и подрачјата каде авторските права важат додека е жив авторот плус 100 години или пократко.


Dialog-warning.svg Ќе мора да ставите и ознака за јавна сопственост во САД за да укажете дека делото го има укажаниот статус во таа земја.

Фотографија

Фотограф
Датум 2005
Извор сопствено дело
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)
Public domain Јас, праводржецот на ова дело, го предавам истото во јавна сопственост. Ова важи за целиот свет.
Во извесни земји ова не е правно изводливо. Во тој случај:
Дозволувам секому да го користи делово за било каква цел, без било какви услови, освен ако такви услови не ги налага законот.

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна15:53, 12 јануари 2015Минијатура на верзијата од 15:53, 12 јануари 2015996 × 973 (357 КБ)Aa77zzTight crop and tweak white balance
08:50, 3 јуни 2006Минијатура на верзијата од 08:50, 3 јуни 20061.210 × 1.150 (1.021 КБ)Jastrow{{Louvre-ext |Unknown |Tile panel with flowers. Earthenware, transparent glaze, painted underglaze on slip. Turkey: Iznik, second half of the 16th century. |Unspecified |Collection of Albert Sorlin-Dorigny; purchase, 1895 |OA 3919/2-297 |Department of Isl

Следнава страница ја користат податотекава:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Метаподатоци