Податотека:Mug and Torus morph.gif

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Mug_and_Torus_morph.gif(240 × 240 пиксели, големина: 497 КБ, MIME-тип: image/gif, кружно, 58 кадри, 12 с)
Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис[уреди]

Опис
English: A coffee mug morphing into a torus, a popular example in topology.
Türkçe: Bir kahve bardağının simide sürekli deformasyonunu gösteren bir homeomorfizma animasyonu.
Povray logo sphere.png
Оваа слика е изработена со Persistence of Vision.
Датум
Извор сопствено дело
Автор User:LucasVB
Други верзии
Mug and Torus morph frame.png File:Mug and Torus morph frame.png
single frame suitable for thumbnail purposes

Wikipedia

Cscr-featured.svgSound-icon-empty.svgОва е избрана слика на Википедија на англиски (Featured pictures) и се вбројува меѓу најдобрите слики.
Cscr-featured.svgSound-icon-empty.svgОва е избрана слика на Википедија на турски (Seçkin resimler) и се вбројува меѓу најдобрите слики.

Доколку сметате дека податотекава заслужува да биде истакната како избрана и на Ризницата, слободно предложете ја.
Ако имате слика со сличен квалитет што може да се објави под соодветна лиценца, подигнете ја, ставете ѝ ознака и предложете ја.


العربية | অসমীয়া | Azərbaycanca | Беларуская (тарашкевіца)‎ | বাংলা | Català | Čeština | Cymraeg | Dansk | Deutsch | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | Euskara | فارسی | Тоҷикӣ | Suomi | Français | Galego | עברית | हिन्दी | Hrvatski | Magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | Italiano | 日本語 | ქართული | Қазақша | 한국어 | 조선말 | Lëtzebuergesch | Lietuvių | Македонски | മലയാളം | मराठी | Bahasa Melayu | Malti | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenščina | Српски / srpski | Svenska | தமிழ் | ไทย | Tagalog | Türkçe | Татарча/tatarça | Українська | Tiếng Việt | Yorùbá | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | 粵語 | +/−

POV-Ray source code[уреди]

/* 
Torus to mug morphing animation, by Lucas V. Barbosa - January 17, 2007 - Coded in: POV-Ray 3.6
License: Public Domain

Info
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Author user page: http://en.wikipedia.org/wiki/User:LucasVB
The final animation at Wikimedia Commons: http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Mug_and_Torus_morph.gif


Notes
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Several modifications were done for each part of the animation and I didn't keep them all here.
So if you wish to reproduce the animation, you'll have to play with this code quite a bit. :)

*/


background { color rgb 1 }

global_settings { assumed_gamma 1.5 }

camera {
	orthographic
	location <0,4,-5>*0.8
	look_at <0,0,0>
	//rotate -45*y
}

#declare dist = 0.2;
light_source {
	<0,0,0>, 1
	//translate <-3,5,-5>*1
	translate 5*y
	translate -5*z
	translate 2*x
}


#declare a = 1;

// Cylinders for the mug shape
#declare C_a = function { pow(x / a,2) + pow(z / a,2)-1.5 }
#declare C_b = function { pow(x / a,2) + pow(z / a,2)-1.2 }
#declare B_b = function { (y+1.3) }


// Torus (handle and the morphing target)
#declare R = 1; #declare r = 0.22;
#declare T_a = function { pow(R - sqrt(pow(x,2) + pow(y,2)),2) + pow(z,2) - pow(r,2) }
#declare R2 = 1; #declare r2 = 0.5;
#declare T_b = function { pow(R2 - sqrt(pow(x,2) + pow(y,2)),2) + pow(z,2) - pow(r2,2) }

// Hollow mug (concave)
#declare Mug = function { min(min(max(C_a(x,y,z),B_b(x,y,z)),max(C_a(x,y,z),-C_b(x,y,z))),max(T_a(x-1,y,z),-C_a(x,y,z))) }

// Solid mug (cylinder with handle, convex)
#declare Mug2 = function { min(C_a(x,y,z),max(T_a(x-1,y,z),-C_a(x,y,z))) }


#declare c = 0.5;

// Linear to smooth interpolation
#declare Int = pow(sin(clock*pi/2),2);


// Functions for the mug parts, left as backups.
// max(C_a(x,y,z),B_b(x,y,z)) bottom
// max(C_a(x,y,z),-C_b(x,y,z)) sides
// min(max(C_a(x,y,z),B_b(x,y,z)),max(C_a(x,y,z),-C_b(x,y,z))) bottom+sides
// max(T_a(x-1,y,z),-C_a(x,y,z)) handle
// min(min(max(C_a(x,y,z),B_b(x,y,z)),max(C_a(x,y,z),-C_b(x,y,z))),max(T_a(x-1,y,z),-C_a(x,y,z))) full mug
 	

// Render as isosurface or CSG.
// Isosurface is used in the transitional states.
#declare RenderIsosurface = 0;
#if (RenderIsosurface)
union {
	isosurface {
		function {
			// Add previously defined object functions using Int and (1-Int) as to generate the smooth transition
	  	//Mug2(x,y,z)*(1-Int) +
			Mug(x,y,z)
			//T_b(x-1,y,z)*Int
		}
	 	contained_by { box { -<3,1.5,3>, <3,1.5,3> } }
		accuracy 0.001
		max_gradient 5 // 10
		//rotate -90*x
	}
	cylinder {
		<0,-1.3+Int*2.8,0>, <0,-1.5,0>, sqrt(1.5)
	}
	pigment {
 		color rgb <0.6,0.8,1> transmit 0.1
	}
	finish {
		specular 0.5
		roughness 0.01
		ambient 0.2
	}
}
#else
union {
	difference {
		cylinder {
			-1.5*y, 1.5*y, sqrt(1.5)
		}
		cylinder {
			-2*y, 2*y, sqrt(1.2)
		}
	}
	difference {
		torus {
			R, r
			rotate 90*x
			translate x
		}
		cylinder {
			-1.5*y, 1.5*y, sqrt(1.5)
		}
	}
	cylinder {
		<0,0-0.25+Int*(1.5+0.25),0>, <0,-1.5,0>, sqrt(1.5)
	}
	pigment {
 		color rgb <0.6,0.8,1> transmit 0.1
	}
	finish {
		specular 0.5
		roughness 0.01
		ambient 0.2
	}
}
#end

/* END OF FILE */

Updated January 12, 2007[уреди]

 1. New colors: blue hue, brighter, softer shadows
 2. Changed light angle
 3. Non-linear interpolation: looks smoother and less boring
 4. Faster frame rate
 5. Cropped to relevant area
 6. Overall, smaller size for a better-looking image.

Updated January 20, 2007[уреди]

 1. Removed dithering. Image now has visible color bands, but at least thumbnails won't look excessively grainy.

Updated March 1, 2007[уреди]

 1. More saturation of colors

Лиценцирање[уреди]

Public domain Јас, праводржецот на ова дело, го предавам истото во јавна сопственост. Ова важи за целиот свет.
Во извесни земји ова не е правно изводливо. Во тој случај:
Дозволувам секому да го користи делово за било каква цел, без било какви услови, освен ако такви услови не ги налага законот.

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна02:56, 2 март 2007Минијатура на верзијата од 02:56, 2 март 2007240 × 240 (497 КБ)LucasVBback to old cropping - looks a lot better
02:49, 2 март 2007Минијатура на верзијата од 02:49, 2 март 2007189 × 240 (477 КБ)LucasVBmore saturation of colors
10:30, 20 јануари 2007Минијатура на верзијата од 10:30, 20 јануари 2007240 × 240 (465 КБ)LucasVBRemoved dithering since it was causing excessive grainy-ness in thumbnails. Image now has color bands, but at least thumbnails won't look bad.
07:49, 12 јануари 2007Минијатура на верзијата од 07:49, 12 јануари 2007240 × 240 (497 КБ)LucasVBBetter version -- bright color+softer shadows+color=blue instead of an ugly yellowish-brown --- non-linear interpolation (looks a lot smoother) --- cropped to relevant area -- all in all, looks better and the file is a hundred kilobytes smaller :)
08:02, 2 октомври 2006Минијатура на верзијата од 08:02, 2 октомври 2006320 × 240 (554 КБ)LucasVBA coffee w:mug morphing into a w:torus.

Податотекава се користи во следнава страница:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Погледајте ја останатата глобална употреба на податотекава.