Податотека:Hawkins Electrical Guide - Figure 292 - Eddy currents in a solid armature.jpg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(2.410 × 1.581 пиксели, големина: 695 КБ, MIME-тип: image/jpeg)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Illustration Description

Figure 292 -- Eddy currents in a solid armature

Eddy currents always occur when a solid metallic mass is rotated in a magnetic field, because the outer portion of the metal cuts more lines of force than the inner portion, hence the induced electromotive force not being uniform, tends to set up currents between the points of greatest and least potential. Eddy currents consume a considerable amount of energy and often occasional harmful rise in temperature.

Public Domain Source

  • Hawkins Electrical Guide, Volume 1
  • Chapter 19: Theory of the Armature
  • Page 272, Figure 292
  • Copyright 1917 by Theo. Audel & Co.
  • Printed in the United States

Upload Notes

  • Scanned by User:DMahalko, Dale Mahalko, Gilman, WI, USA -- Email: dmahalko@gmail.com
  • Scanned at 600dpi, 8-bit grayscale
  • Level-adjusted and cleaned up
Converted to SVG.svg
Оваа слика (или сите слики од оваа страница/категорија) би требало бидат се преработи користејќи векторска графика со формат SVG. Тоа нуди неколку предности; видете Commons:Media for cleanup за повеќе информации. Доколку оваа слика веќе постои во SVG формат, тогаш подигнете ја. Откако ќе го направите тоа, заменете го овој шаблонот со шаблонот {{Vector version available|име на новата податотека.svg}}.

See Also

For a list of all these illustrations used in Wikipedia please see the article Hawkins Electric Guide on the English Wikipedia.

Лиценцирање

Public domain
Оваа медиумска податотека е во јавна сопственост во САД. Ова важи сите дела од САД чиишто авторски права истекле, честопати поради тоа што се издадени пред 1 јануари 1924 г. Погладајте ја оваа страница за поподробно објаснување.

United States
Dialog-warning.svg
Оваа слика може да не е во јавна сопственост вон САД (ова особено важи за земји и подрачја кои не го применуваат правилото на пократок рок за дела од САД, како Канада, Кина (без Хонгконг и Макао), Германија, Мексико и Швајцарија). Создавачот и годината на издавање се сметаат за информации од суштинско значење и тие мораат да се наведат. Повеќе на страниците „Википедија:Јавна сопственост“ и „Википедија:Авторски права“.

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна09:09, 26 февруари 2009Минијатура на верзијата од 09:09, 26 февруари 20092.410 × 1.581 (695 КБ)DMahalko{{Information |Description={{en|1==== Illustration Description === Figure 292 -- Eddy currents in a solid armature Eddy currents always occur when a solid metallic mass is rotated in a magnetic field, because the outer portion of the metal cuts more line

Следнава страница ја користат податотекава:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Метаподатоци