Податотека:Flag of the Republic of China.svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 900 × 600 пиксели, големина: 620 бајти)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.


Опис

Опис
中文(繁體)‎: 中華民國國旗;青天白日滿地紅
中文(简体)‎: 中华民国国旗;青天白日满地红
བོད་ཡིག: ཀྲུང་ཧྭ་དམངས་ཁབ དང་ལྕོག
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 中華民國國旗 / Dṳ̆ng-huà Mìng-guók guók-gì
贛語: 中華民國國旗
客家語/Hak-kâ-ngî: 中華民國國旗
Қазақша: جۇڭحۋا رەسپۋبليكاسى بايراعى/Қытай Республикасының мемлекеттік байрағы
Кыргызча: جۇڭحۇا رەسپۇبلىكاسى تۋۋسۋ/Кытай Республикасынын мамлекеттик туусу
한국어: 中華民國의國旗;青天白日滿地紅旗 / 중화민국의 국기;청천백일만지홍기
文言: 中華民國之國旗
Монгол: ᠪᠦᠭᠦᠳᠡ ᠨᠠᠶᠢᠷᠠᠮᠳᠠᠬᠤ ᠳᠤᠮᠳᠠᠳᠤ ᠤᠯᠤᠰ ᠲᠥᠷᠢᠶᠨ ᠳᠠᠯᠪᠠᠠ/Бүгд Найрамдах Хятад Улс улсын далбаа
Bân-lâm-gú: 中華民國的旗仔 / Tiong-hoâ Bîn-kok ê kî-á
Татарча/tatarça: قىتاي جومحۇرىيياتەنىڭ باراك/Кытай Җөмһүрияте байрагы/Çin Cömhüriäti bayraq
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: جۇڭخۇ جۇمھۇرىيىتى بايرىقى/Jungxu Jumhuriyiti bayriqi/Җуңху Җумһурийити байриқи
Oʻzbekcha/ўзбекча: حىيتوي جۋمحۋرىيياتىينىينگ بايروعىي/Xitoy Respublikasi davlat bayrogʻi/Хитой Республикаси давлат байроғи
Tiếng Việt: 國旗中華民國 / Quốc kỳ Trung Hoa Dân Quốc
吴语: 中華民國國旗
粵語: 中華民國國旗
Vahcuengh: 中華民國國旗 / Cuŋƅvaƨ Minƨgoƨ goƨgeiƨ / Cunghvaz Minzgoz gozgeiz
中文(香港)‎: 中華民國國旗;青天白日滿地紅
العربية: علم جمهورية الصين الوطنية
Esperanto: Flago de Respubliko Cxinio
हिन्दी: चीनी गणराज्य के फ्लैग

Hiligaynon: Hayahay sang Republika sang Tsina (Taiwan)

Interlingua: Bandiera del Republica de China
Bahasa Indonesia: Bendera Republik Tiongkok
Interlingue: Flagga del China
Lingua Franca Nova: Bandera de la Republica de Xina
ລາວ: ທຸງຊາດສາທາລະນະລັດຈີນ
Novial: Flage de Republike de China
Tagalog: Watawat ng Republika ng Tsina
Türkçe: Çin Cumhuriyeti'nin bayrağı
Поврзано статија на Википедија: en:List of Taiwanese flags и en:List of Chinese flags.
Датум (UTC)
Извор [1]
Автор User:SKopp
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)
Insignia
Оваа слика е приказ на знаме, грб, печат или некое друго обележје. Употребата на ваквите симболи е ограничена во многу земји. Овие ограничувања постојат независно од статусот на авторските права.
Public domain
Законот за авторски права на Република Кина-Тајван:

Член 9

Следниве нешта не подлежат на авторски права:

  1. Уставот, законите, регулативите и службените документи.
  2. Преводи или збирки направени од централни или локални управни органи од дела споменати во претходната потточка.
  3. Гесла и општи симболи, поими, формули, бројчени графикони, обрасци, тетратки и алманаси.
  4. Усмени или пишани дела кои соопштуваат вести и се строго наменети за соопштување на факти.
  5. Прашања од контролни работи и алтернативни прашања од секаков вид на испити за кои важат закони и регулативи.

Поимот „службени документи“ во правата потточка од претходниот пасус подразбира објави, текстови на говори, новости и други документи приготвени од јавни службеници како дел од нивните службени задачи.


Ова дело е од една од горенаведените категории и затоа е во јавна сопственост во Тајван под управа на Република Кина и можеби други држави. За слики од сообраќајни знаци и сообраќајни линии, погледајте ги шаблоните Template:PD-ROC-Traffic Signs и Template:PD-ROC-Traffic Indicating Lines.

Flag of the Republic of China
Public domain
Закон за авторското право на Народна Република Кина: Член 5 Овој закон не важи за:
(1) закони; регулативи; решенија, одлуки и наредби на државни органи; други документи од законодавен, административен и судски карактер; и нивните официјални преводи;
(2) вести за тековни настани; и
(3) календари, бројчени табели, обрасци за општа употреба и формули.

Ова дело спаѓа во една од горенаведените категории и е во јавна сопственост во Кина, а и во други држави. За дела со истечени авторски права, погледајте и Template:PD-China. (Член 5 од Регулативите за имплементацијата на Законот за авторското право на Народна Република Кина ги дефинира вестите за тековни настани како чисти факти или збиднувања за кои исвестуваат масовните медиуми како весниците, часописите и радио и ТВ станиците.)

Flag of Republic of China
Public domain Јас, праводржецот на ова дело, го предавам истото во јавна сопственост. Ова важи за целиот свет.
Во извесни земји ова не е правно изводливо. Во тој случај:
Дозволувам секому да го користи делово за било каква цел, без било какви услови, освен ако такви услови не ги налага законот.
Note: The People's Republic of China is the legal successor of the Republic of China; therefore, this license tag is also applicable to the flags of the Republic of China.
Други верзии

Изведени дела од оваа податотека: Flag of the Republic of China (Pantone).svgFlag of the Republic of China (Pantone).svg

SVG разработка
Notepad icon wide.svg
Оваа векторска слика е изработена со a уредник на текст. Нејзиниот изворен код може да содржи дополнителни информации или виша семантика на темата.
Употребени бои
     red rendered as RGB 254 000 000
     blue rendered as RGB 000 000 149
     white rendered as RGB 255 255 255


Colours and construction sheet

Construction sheet of the flag of the Republic of China (Taiwan).

The colors approximation in other color spaces are listed below:

Flag of the Republic of China.svg
Colours scheme
Blue Red White
RGB 0-0-149 254-0-0 255-255-255
Hexadecimal #000095 #FE0000 #FFFFFF
CMYK 100, 100, 0, 42 0, 100, 100, 0 0, 0, 0, 0Описи

Опишете во еден ред што претставува податотекава
Flag of the Republic of China (Taiwan)

Предмети прикажани на податотекава

прикажува

нема вредност

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).
Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна20:43, 3 јули 2009Минијатура на верзијата од 20:43, 3 јули 2009900 × 600 (620 бајти)Rocket000colors per talk (#000095, #fe0000, #ffffff)
22:12, 19 јуни 2009Минијатура на верзијата од 22:12, 19 јуни 2009900 × 600 (620 бајти)OdderReverted to version as of 20:20, 24 December 2008
20:57, 14 јуни 2009Минијатура на верзијата од 20:57, 14 јуни 2009900 × 600 (867 бајти)Oddercode cleanup; colour changed into the one used at: http://www.kmt.org.tw/english/images/index-en_02.jpg
22:20, 24 декември 2008Минијатура на верзијата од 22:20, 24 декември 2008900 × 600 (620 бајти)Zscout370082567 as per talkpage
01:27, 12 ноември 2008Минијатура на верзијата од 01:27, 12 ноември 2008900 × 600 (620 бајти)Zscout370Navy blue it is
17:50, 11 ноември 2008Минијатура на верзијата од 17:50, 11 ноември 2008900 × 600 (620 бајти)Zscout370Reverted to version as of 03:22, 7 January 2007 (for right now until we get this sorted out)
04:15, 11 ноември 2008Минијатура на верзијата од 04:15, 11 ноември 2008900 × 600 (624 бајти)Zscout370Simplified code
10:23, 4 ноември 2008Минијатура на верзијата од 10:23, 4 ноември 2008900 × 600 (1 КБ)Zscout370See talk page
21:46, 1 ноември 2008Минијатура на верзијата од 21:46, 1 ноември 2008900 × 600 (624 бајти)Vzb83~commonswikiusing 185 C as red and 281 C as blue, see discussion
05:22, 7 јануари 2007Минијатура на верзијата од 05:22, 7 јануари 2007900 × 600 (620 бајти)Pumbaa80code simplified
(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).

Податотекава се користи во повеќе од 100 страници. Следниов список ги прикажува само првите 100 страници што ја користат податотеката. Целосен список ќе најдете тука.

Глобална употреба на податотеката

Метаподатоци