Податотека:Flag of East Germany.svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 1.000 × 600 пиксели, големина: 28 КБ)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
Boarisch: Flaggn vo de Deitsche Demokratische Republik
Deutsch: Die Staatsflagge der Deutschen Demokratischen Republik, vom 1. Oktober 1959 bis 3. Oktober 1990
Français: Drapeau de la République démocratique allemande
Gaeilge: Bratach an Phoblacht Dhaonlathach na Gearmáine
Hornjoserbsce: Chorhoj Němskeje demokratiska republika
Italiano: Bandiera della Repubblica Democratica Tedesca
Malti: Bandiera tar-Repubblika Demokratika Ġermaniża
Plattdüütsch: Flagg vun Düütsche Demokraatsche Republiek
Ripoarisch: Deutsche Demokratische Republik ier Fahn
Seeltersk: Flaage fon Düütske Demokratiske Republik
Slovenščina: Zastava Nemške demokratične republike
한국어: 독일민주공화국의 국기
مصرى: ده علم المانيا الشرقيه
Датум 1959-1990
Извор сопствено дело
  • Gesetz zur Änderung des Gesetzes über das Staatswappen und die Staatsflagge der Deutschen Demokratischen Republik. Vom 1. Oktober 1959
  • Verordnung über Flaggen, Fahnen und Dienstwimpel der Deutschen Demokratischen Republik. — Flaggenverordnung — Vom 3. Januar 1973
  • Verordnung über Flaggen, Fahnen und Dienstwimpel der Deutschen Demokratischen Republik. — Flaggenverordnung — Vom 12. Juli 1979
Автор
  • Flaggenentwurf: unbekannt
  • diese Datei: Jwnabd
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)
Public domain This file depicts the flag of a German Körperschaft des öffentlichen Rechts (corporation governed by public law). According to § 5 Abs. 1 of the German Copyright law, official works like flags are gemeinfrei (in the public domain).

Note: The usage of flags is governed by legal restrictions, independent of the copyright status of the depiction shown here.

Coat of arms of Germany.svg
Insignia
Оваа слика е приказ на знаме, грб, печат или некое друго обележје. Употребата на ваквите симболи е ограничена во многу земји. Овие ограничувања постојат независно од статусот на авторските права.
Други верзии

Изведени дела од оваа податотека: Flag map of East Germany (1949–1990).svg

Colors
Употребени бои:
     black rendered as RGB 000 000 000
     red rendered as RGB 221 000 000
     gold rendered as RGB 255 206 000
SVG разработка
Notepad icon wide.svg
Оваа векторска слика е изработена со a уредник на текст. Нејзиниот изворен код може да содржи дополнителни информации или виша семантика на темата.

Colours scheme: valid for East German flags 1949-1990

Flag of Germany.svg Coat of arms of East Germany.svg State arms of German Democratic Republic.svg Black
(flag/arms)
Red
(flag/arms)
Gold
(flag)
Gold
(arms)
RGB 0/0/0 221/0/0 255/206/0 255/199/9
Hexadecimal #000000ff #dd0000ff #ffce00ff #ffc709ff
CMYK 0/0/0/100 0/100/100/13 0/19/100/0 0/22/96/0
HSL 0/0/0 0/255/100 34/255/128 33/255/132


Знаме на East Germany*
земја German Democratic Republic (GDR)
корисник East Germany
од 1959-10-01
до 1990-10-03
творец -
формат 3:5
облик правоаголно
FIAV ↑
бои black, red, gold
други особености знамето има 3 хоризонтални пруги

во знамето се содржи и знамето Flag of Germany.svg
во знамето се содржи и грбот Coat of arms of East Germany.svg


Communist symbol
Правно предупредување
На оваа слика се прикажани симболи што може да се противзаконски во Унгарија (Кривичен законик на Унгарија 269/B.§ (1993.), Латвија, Литванија, Украина и Полска, зависно од контекстот.

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).
Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна11:07, 1 декември 2016Минијатура на верзијата од 11:07, 1 декември 20161.000 × 600 (28 КБ)Tcfc2349fix and reduce size
10:16, 1 декември 2016Минијатура на верзијата од 10:16, 1 декември 20161.000 × 600 (41 КБ)Tcfc2349fixed
09:34, 1 декември 2016Минијатура на верзијата од 09:34, 1 декември 20161.000 × 600 (41 КБ)Tcfc2349reduce size
09:29, 1 декември 2016Минијатура на верзијата од 09:29, 1 декември 20161.000 × 600 (44 КБ)Tcfc2349modify code
11:48, 28 ноември 2016Минијатура на верзијата од 11:48, 28 ноември 20161.000 × 600 (44 КБ)Tcfc2349reduce size
04:39, 28 ноември 2016Минијатура на верзијата од 04:39, 28 ноември 20161.000 × 600 (52 КБ)Tcfc2349User created page with UploadWizard
10:28, 30 декември 2015Минијатура на верзијата од 10:28, 30 декември 20151.000 × 600 (67 КБ)DennissReverted to version as of 17:41, 15 July 2012 (UTC)
06:00, 30 декември 2015Минијатура на верзијата од 06:00, 30 декември 20151.000 × 600 (67 КБ)Greenbug881United Nations Version
19:41, 15 јули 2012Минијатура на верзијата од 19:41, 15 јули 20121.000 × 600 (67 КБ)Fry1989a single photo is not a source
18:54, 15 јули 2012Минијатура на верзијата од 18:54, 15 јули 20121.000 × 600 (67 КБ)MichaelwuzthereFile:Bundesarchiv_Bild_183-M0925-406,_New_York,_Fahnen_vor_dem_UNO-Gebäude.jpg If this version was used in the GDR and by the United Nations, then it should be used by Wikipedia.
(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).

Податотекава се користи во повеќе од 100 страници. Следниов список ги прикажува само првите 100 страници што ја користат податотеката. Целосен список ќе најдете тука.

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Погледајте ја останатата глобална употреба на податотекава.

Метаподатоци