Податотека:Faraday disk generator.jpg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Faraday_disk_generator.jpg(487 × 382 пиксели, големина: 35 КБ, MIME-тип: image/jpeg)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
English: Drawing of Faraday disk, the first electromagnetic generator, invented by British scientist Michael Faraday in 1831. The copper disk (D) rotated between the poles of a horseshoe shaped magnet (A), creating a potential difference between the axis and rim due to Faraday's law of induction. If an electrical circuit such as a galvanometer was connected between the binding posts (B) and (B') the motion induced a radial flow of current in the disk, from the axle toward the edge. The current flows into the spring contact (m) sliding along the edge of the disk, out of binding post (B') through the external circuit to binding post (B) , and back into the disk through the axle. Turning it in the opposite direction reverses the direction of current. The caption also says that passing a current from a Bunsen cell (battery) through it would cause the disk to turn, making it function as an electric motor. The labeled parts are given in the caption as:
  • (A) inducing magnet
  • (D) induced disk
  • (B) binding-screw for current entering or exiting axis of disk
  • (B') binding-screw for current entering or exiting circumference of disk
  • (m) rubber (sliding spring contact) for edge of disk.

The caption describes it as 'Foucault's and Le Roux's apparatus' so this picture was not drawn from Faraday's original machine, but one owned by Faraday's contemporary French physicist Léon Foucault. The Faraday disk was an inefficient generator because counter-currents flowed back through regions of the disk outside the magnetic field. It was the first homopolar generator

Alterations to image: cropped out caption and list of parts.
Датум
Извор Downloaded from Émile Alglave & J. Boulard (1884) The Electric Light: Its History, Production, and Applications, translated by T. O'Conor Sloan, D. Appleton & Co., New York, p.224, fig.142 on Google Books
Автор Émile Alglave
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)

Public domain - published in USA before 1923

Лиценцирање

Public domain
Оваа медиумска податотека е во јавна сопственост во САД. Ова важи сите дела од САД чиишто авторски права истекле, честопати поради тоа што се издадени пред 1 јануари 1924 г. Погладајте ја оваа страница за поподробно објаснување.

United States
Dialog-warning.svg
Оваа слика може да не е во јавна сопственост вон САД (ова особено важи за земји и подрачја кои не го применуваат правилото на пократок рок за дела од САД, како Канада, Кина (без Хонгконг и Макао), Германија, Мексико и Швајцарија). Создавачот и годината на издавање се сметаат за информации од суштинско значење и тие мораат да се наведат. Повеќе на страниците „Википедија:Јавна сопственост“ и „Википедија:Авторски права“.

Описи

Опишете во еден ред што претставува податотекава
The Faraday disk, the first electric generator, consisting of a copper disk rotating between the poles of a horseshoe shaped magnet

Предмети прикажани на податотекава

нема вредност

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна05:34, 22 декември 2007Минијатура на верзијата од 05:34, 22 декември 2007487 × 382 (35 КБ)Chetvorno{{Information |Description=Drawing of Faraday disk, the first electric generator, invented by British scientist Michael Faraday in 1831. |Source=Downloaded from [http://books.google.com/books?id=zh5pbMMwARQC&pg=PA224 Émile Alglave & J. Boulard (1884) '

Следниве 3 страници ја користат податотекава:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Погледајте ја останатата глобална употреба на податотекава.