Податотека:CelsiusKelvin.svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 430 × 820 пиксели, големина: 13 КБ)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.
Опис
English: The Celsius and Kelvin scales are shown in a thermometer. Temperatures that are the base for the modern definition of the Celsius scale are shown in black: water's triple point (0.01 °C, 273.16 K) and absolute zero (-273.15 °C, 0 K). Temperatures that were previously used as a definition for the magnitude of the Celsius degree appear in gray: the chilling 0.00 °C, 273.15 K) and boiling points of water (100 °C, 373.15 K). It can be appreciated that both scales have the same unit magnitude. Also, the original Celsius scale is essentially the same as the new one.
Español: Se muestran sobre un termómetro de mercurio, las escalas Celsius y Kelvin. De color negro aparecen las temperaturas que sirven de base para la definición moderna de la escala Celsius: el punto triple del agua (0.01 °C, 273.16 K) y el cero absoluto (-273.15 °C, 0 K). De color gris aparecen las temperaturas que sirvieron históricamente para la definición de la magnitud de un grado Celsius: los puntos de congelamiento (0.00 °C, 273.15 K) y ebullición del agua (100 °C, 373.15 K). Se puede apreciar que ambas escalas, tanto la Celsius como la Kelvin tienen unidades de la misma magnitud. Asimismo, la original escala Celsius es en esencia la misma que la nueva.
Датум (UTC)
Извор
Автор
Inkscape-un.svg
Оваа векторска слика е изработена со Inkscape.
Applications-graphics.svg
Ова е ретуширана слика, што значи дека е дигитално променета (обработена) од изворната верзија. Обработки: svg replacement. Оригиналот може да се види тука: Celsius kelvin estandar 1954.png. Обработил: Kismalac.

Јас, праводржецот на ова дело, со ова го објавувам истото под следниве лиценци:
w:mk:Криејтив комонс

наведи извор сподели под исти услови

Оваа податотека е под лиценците Криејтив комонс Наведи извор-Сподели под исти услови 3.0 Неназначена, 2.5 Нелокализирана, 2.0 Нелокализирана и 1.0 Нелокализирана.
Можете:
  • да споделите – да го умножувате, распространувате и емитувате делото
  • да преработувате – да преработувате
Под следните услови:
  • наведи извор – Ќе мора да дадете прикладен припис, да ставите врска до лиценцата и да укажете дали има направено промени. Ова може да биде направено на било кој разумен начин, но без да оддава впечаток дека лиценцодавецот стои зад Вас и Вашата употреба.
  • сподели под исти услови – Ако го измените или преобразите делото, или пак ако основате друго дело на него, добиеното дело (придонесот) морате да го распространувате (објавувате) само под истата или складна лиценца на изворната.

GNU head Се дава дозвола за умножување, распространување и/или менување на овој документ под условите на ГНУ-овата лиценца за слободна документација, само Верзија 1.2 или било која понова верзија објавена од Фондацијата за слободна програмска опрема; без неменливи делови и без текстови на предни и задни корици. Примерок од лиценцата ќе најдете во делот наречен ГНУ-ова лиценца за слободна докуменација.
Одберете лиценца по ваш избор.

Изворна евиденција за подигањето

This image is a derivative work of the following images:

  • File:Celsius_kelvin_estandar_1954.png licensed with Cc-by-sa-3.0,2.5,2.0,1.0, GFDL
    • 2008-09-13T19:04:36Z Homo logos 191x400 (4830 Bytes) {{Information |Description={{es|1=Se muestran sobre un termómetro de mercurio, las escalas [[:es:Grado Celsius|Celsius]] y [[:es:Kelvin]]. De color negro aparecen las temperaturas que sirven de base para la definición

Uploaded with derivativeFX

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна23:11, 7 април 2011Минијатура на верзијата од 23:11, 7 април 2011430 × 820 (13 КБ)Kismalacbackground
23:02, 7 април 2011Минијатура на верзијата од 23:02, 7 април 2011430 × 820 (13 КБ)Kismalacbackground
22:58, 7 април 2011Минијатура на верзијата од 22:58, 7 април 2011430 × 820 (13 КБ)Kismalac{{Information |Description={{en|1=The Celsius and Kelvin scales are shown in a thermometer. Temperatures that are the base for the modern definition of the Celsius scale are shown in <span style="color:#000000">'''bla

Следнава страница ја користат податотекава:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Метаподатоци