Податотека:Byzantine Constantinople-en.png

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(3.200 × 2.888 пиксели, големина: 2,35 МБ, MIME-тип: image/png)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Wikipedia

Cscr-featured.svgSound-icon-empty.svgОва е избрана слика на Википедија на англиски (Featured pictures) и се вбројува меѓу најдобрите слики.

Доколку сметате дека податотекава заслужува да биде истакната како избрана и на Ризницата, слободно предложете ја.
Ако имате слика со сличен квалитет што може да се објави под соодветна лиценца, подигнете ја, ставете ѝ ознака и предложете ја.


العربية | অসমীয়া | Azərbaycanca | Беларуская (тарашкевіца)‎ | বাংলা | Català | Čeština | Cymraeg | Dansk | Deutsch | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | Euskara | فارسی | Тоҷикӣ | Suomi | Français | Galego | עברית | हिन्दी | Hrvatski | Magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | Italiano | 日本語 | ქართული | Қазақша | 한국어 | 조선말 | Lëtzebuergesch | Lietuvių | Македонски | മലയാളം | मराठी | Bahasa Melayu | Malti | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenščina | Српски / srpski | Svenska | தமிழ் | ไทย | Tagalog | Türkçe | Татарча/tatarça | Українська | Tiếng Việt | Yorùbá | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | 粵語 | +/−

Опис

Опис
English: Topographical map of Constantinople during the Byzantine period. Main map source: R. Janin, Constantinople Byzantine. Developpement urbain et repertoire topographique. Road network and some other details based on Dumbarton Oaks Papers 54; data on many churches, especially unidentified ones, taken from the New York University's The Byzantine Churches of Istanbul project. Other published maps and accounts of the city have been used for corroboration.
Български: Топографска карта на Константинопол (Цариград) през византийския период. Източник: R. Janin, Constantinople Byzantine. Developpement urbain et repertoire topographique. Пътната мрежа и някои други детайли се основават на Dumbarton Oaks Papers 54 и други публикувани източници.
Deutsch: Topografische Karte Konstantinopels während des byzantinischen Zeitraums. Quelle: R. Janin, Constantinople Byzantine. Developpement urbain et repertoire topographique. Straßennetz und andere Einzelheiten basiert auf Dumbarton Oaks Papers 54. Kirchen, insb. nicht identifizierte und ausgegrabene Bauten sind aus dem The Byzantine Churches of Istanbul entnommen. Andere herausgegebenen Quellen wurden behilfsmäßig gebraucht.
Ελληνικά: Τοπογραφικός χάρτης Κωνσταντινουπόλεως κατά τη Βυζαντινή περίοδο. Βασική πηγή χάρτη: R. Janin, Constantinople Byzantine. Developpement urbain et repertoire topographique. Το οδικό δίκτυο και διάφορες άλλες λεπτομέρειες με βάση το Dumbarton Oaks Papers 54. Πληροφορίες για τις εκκλησίες, ιδιαίτερα τις μη ταυτοποιημένες, από την ιστοσελίδα The Byzantine Churches of Istanbul του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης.
Although I've striven to make this map as complete and correct as possible, there may be some errors or omissions. Any corrections & suggestions are welcome.
Датум
Извор сопствено дело
Автор Cplakidas
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)
Јас, праводржецот на ова дело, со ова го објавувам истото под следниве лиценци:
w:mk:Криејтив комонс

наведи извор сподели под исти услови

Оваа податотека е под лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Сподели под исти услови 3.0 Нелокализирана.
Можете:
  • да споделите – да го умножувате, распространувате и емитувате делото
  • да преработувате – да преработувате
Под следните услови:
  • наведи извор – Ќе мора да дадете прикладен припис, да ставите врска до лиценцата и да укажете дали има направено промени. Ова може да биде направено на било кој разумен начин, но без да оддава впечаток дека лиценцодавецот стои зад Вас и Вашата употреба.
  • сподели под исти услови – Ако го измените или преобразите делото, или пак ако основате друго дело на него, добиеното дело можете да го распространувате само под иста или слична лиценца на оваа.

GNU head Се дава дозвола за умножување, распространување и/или менување на овој документ под условите на ГНУ-овата лиценца за слободна документација, само Верзија 1.2 или било која понова верзија објавена од Фондацијата за слободна програмска опрема; без неменливи делови и без текстови на предни и задни корици. Примерок од лиценцата ќе најдете во делот наречен ГНУ-ова лиценца за слободна докуменација.
Одберете лиценца по ваш избор.
Други верзии

[уреди]

Full maps

Numeric versions

Regions

Earth Day Flag.png Open this image as an overlay in Google Earth (Google Maps, Bing) (Help|Source)

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна18:42, 25 април 2010Минијатура на верзијата од 18:42, 25 април 20103.200 × 2.888 (2,35 МБ)MahahahaneapneapCompressed
13:56, 15 декември 2009Минијатура на верзијата од 13:56, 15 декември 20093.200 × 2.888 (3,42 МБ)Cplakidaslarger & more detailed version, various corrections, Galata included
00:08, 1 јули 2009Минијатура на верзијата од 00:08, 1 јули 20092.134 × 2.000 (1,62 МБ)FalcorianLossless compression with pngout.
23:47, 8 јануари 2009Минијатура на верзијата од 23:47, 8 јануари 20092.134 × 2.000 (1,84 МБ)Cplakidasmore info, minor tweaks & corrections
12:48, 28 октомври 2008Минијатура на верзијата од 12:48, 28 октомври 20082.134 × 2.000 (1,76 МБ)Cplakidas{{Information |Description={{en|1=Topographical map of Constantinople during the Byzantine period. Map source: R. Janin, ''Constantinople Byzantine. Developpement urbain et repertoire topographique''. Road network and some other d

Следниве 56 страници ја користат податотекава:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Погледајте ја останатата глобална употреба на податотекава.

Метаподатоци