Податотека:Basketball positions.svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 732 × 722 пиксели, големина: 8 КБ)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис

Basket ball positions.

Legend:

point guard

usually the fastest player on the team, organizes the team's offense by controlling the ball and making sure that it gets to the right player at the right time. Get all of points off screens and dribble penetration. Best ball handler.

shooting guard:

creates a high volume of shots on offense; guards the opponent's best perimeter player on defense. Mid-range jumpers and three point shots account for most points.

small forward

often primarily responsible for scoring points via cuts to the basket and dribble penetration; on defense seeks rebounds and steals, but sometimes plays more actively. Sometimes can intiate an offense like Julius Hodge did in 2000-2003. Julius Hodge played For Adelaide 36er's in 2007.

power forward

plays offensively often with his back to the basket; on defense, plays under the basket (in a zone defense) or against the opposing power forward (in man-to-man defense)

center:

uses size to score (on offense), to protect the basket closely (on defense), or to rebound.
Датум
Извор сопствено дело
Автор Own work
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)

Read licens. (... use this work for any purpose)

Други верзии

Изведени дела од оваа податотека: Basketball Defense 2-3 Zone.svg Made from Basketball Positions.png

Лиценцирање

Public domain Јас, праводржецот на ова дело, го предавам истото во јавна сопственост. Ова важи за целиот свет.
Во извесни земји ова не е правно изводливо. Во тој случај:
Дозволувам секому да го користи делово за било каква цел, без било какви услови, освен ако такви услови не ги налага законот.

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна13:58, 4 ноември 2008Минијатура на верзијата од 13:58, 4 ноември 2008732 × 722 (8 КБ)GateKeeperX== Summary == {{Information |Description=Basket ball positions. Legend: # point guard: usually the fastest player on the team, organizes the team's offense by controlling the ball and making sure that it gets to the right player at the right time. Get al
21:55, 27 октомври 2007Минијатура на верзијата од 21:55, 27 октомври 2007732 × 722 (12 КБ)Henrik~commonswiki{{Information |Description=Basket ball positions. Legend: # point guard: usually the fastest player on the team, organizes the team's offense by controlling the ball and making sure that it gets to the right player at the right time # shooting guard: crea

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Погледајте ја останатата глобална употреба на податотекава.

Метаподатоци