Податотека:Aristotle Altemps Inv8575.jpg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(1.700 × 2.275 пиксели, големина: 2,14 МБ, MIME-тип: image/jpeg)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Оценка

VI seal

Ова е ценета слика на Ризницата. Сликата е оценета според критериумите за ценети слики и се смета за најценетата слика на Ризницата во рамките на тематиката: scope. Можете да го погледате нејзиното предлагање на Commons:Valued image candidates/Aristotle Altemps Inv8575.jpg.

Potd-logo.svg
Оваа слика е прогласена за слика на денот на Википедија на бенгалски.

Опис

Уметник
creator QS:P170,Q4233718,P1877,Q192222
Опис
English: Bust of Aristotle. Marble, Roman copy after a Greek bronze original by Lysippos from 330 BC; the alabaster mantle is a modern addition.
বাংলা: এরিস্টটলের আবক্ষ মূর্তি, লিসিপস কর্তৃক ৩৩০ খ্রিস্টপূর্বাব্দে নির্মিত গ্রিক ব্রোঞ্জ ভাষ্কের্যর মার্বেল সংস্করণ।
Español: Busto de Aristóteles, que se halla en el Palacio Altemps, Roma. en mármol, copia romana de un original griego de Lisipo ( ca. 330 aC ); el manto de alabastro es una adición moderna. De la colección Ludovisi.
Français : Buste d'Aristote. Marbre, copie romaine d'un original grec en bronze de Lysippse (vers 330 av. J.-C.). Ancienne collection Ludovisi.
Deutsch: Büste von Aristoteles. Marmor. Römische Kopie nach dem griechischen Bronze-Original von Lysippos, um 330 vor Chr. Der Alabaster-Mantel ist eine Ergänzung in der Moderne.
Italiano: Ritratto di Aristotele, conservato a Palazzo Altaemps, Roma. Marmo, copia romana di un originale greco di Lisippo (330 a.C. ca.); il mantello in alabastro è un'aggiunta moderna. Dalla collezione Ludovisi.
Português: Busto de Aristóteles. Mámore, cópia romana de um original grego em bronze por Lísipo cerca 330 AEC; o manto em alabastro é uma adição moderna.
Датум по 330 п.н.е.
institution QS:P195,Q1816007
Сместена во
Ground floor
Пописен бр.
Inv. 8575
Потекло Ludovisi Collection
Извор/Фотограф Jastrow (2006)

Лиценцирање

Public domain Јас, праводржецот на ова дело, го предавам истото во јавна сопственост. Ова важи за целиот свет.
Во извесни земји ова не е правно изводливо. Во тој случај:
Дозволувам секому да го користи делово за било каква цел, без било какви услови, освен ако такви услови не ги налага законот.

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна19:30, 11 ноември 2006Минијатура на верзијата од 19:30, 11 ноември 20061.700 × 2.275 (2,14 МБ)Jastrow{{PalazzoAltemps |Copy of Lysippus |Bust of Aristotle. Marble, Roman copy after a Greek bronze original from 330 BC; the alabaster mantle is a modern addition. |Unspecified |Former Ludovisi Collection |Inv. 8575 |Ground floor |Jastrow (20

Следниве 7 страници ја користат податотекава:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Погледајте ја останатата глобална употреба на податотекава.

Метаподатоци