Податотека:1000-dinara-1991.jpg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(1.580 × 756 пиксели, големина: 872 КБ, MIME-тип: image/jpeg)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
Русский: 1000 динаров Югославии 1991
English: 1000 Yugoslav dinars (1991)
Датум
Извор http://www.ebay.com/
Автор
English: National Bank of Yugoslavia
Русский: Народный банк Югославии
Српски / srpski: Народна банка Југославије
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)
Public domain
The copyright to this work was owned by the federal authorities of the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia, whose assets are now held jointly by its successor states according to the Agreement on succession issues of 2004 [1]. The Yugoslavian successor states have variously enacted legislation that places certain official state documents such as law texts into the public domain.

See e.g. Art. 8.2.1 of the copyright law of Croatia [2]: "official texts in the domain of legislation, administration, judiciary (acts, regulations, decisions, reports, minutes, judgments, standards, and the like) and other official works and their collections, which are published for the purpose of officially informing the public".

This template must not be used on its own. To establish PD status it must be used only with an appropriate license template such as {{PD-Croatia-exempt}}. You must make sure the file content has been declared as public domain by the laws of the relevant successor state.

Deutsch | English | +/−

Flag of Yugoslavia
Public domain
Оваа слика е во јавна сопственост бидејќи, според Законот за авторското право и сродните права на Србија и Црна Гора („Службен гласник на СЦГ“, бр. 61/2004), „За авторско дело не се сметаат:
 1. закони, подзаконски акти и други прописи;
 2. службени материјали на државните органи и органите кои извршуваат јавна функција;
 3. службени преводи на прописи и службени материјали на државните органи и органите кои извршуваат јавна функција;
 4. поднесоци и други акти во управна или судска постапка.“
Оттука може да се заклучи дека оваа слика се претставува јавна сопственост. Гореспоменатиот сојузен закон важи за обете Републики, Србија и Црна Гора, сè додека не усвојат соодветни сопствени закони.

English | македонски | slovenščina | српски / srpski | +/−

Coat of arms of Serbia and Montenegro.svg
Public domain
This work is not an object of copyright according to the Copyright and related rights act of the Republic of Croatia.

Article 8.

 1. The subject matter of copyright shall include expressions and not ideas, procedures, methods of operation or mathematical concepts as such.
 2. The subject matter of copyright shall not include:
  (1) discoveries, official texts in the domain of legislation, administration, judiciary (acts, regulations, decisions, reports, minutes, judgments, standards, and the like) and other official works and their collections, disclosed for the purpose of officially informing the public;
  (2) news of the day and other news, having the character of mere items of press information;
 3. Folk literary and artistic creations in their original form shall not be the subject matter of copyright, but their communication to the public is subject to the payment of remuneration, as for the communication to the public of protected copyright works. The remuneration shall be the revenue of the budget, and shall be used for improving the creativity in the field concerned.
Note:
Translations of official texts in the domain of legislation, administration and judiciary, shall be protected, unless made for the purpose of officially informing the public and are disclosed as such.
Coat of arms of Croatia.svg

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна15:51, 11 јули 2016Минијатура на верзијата од 15:51, 11 јули 20161.580 × 756 (872 КБ)Tigran Mitr am
15:50, 11 јули 2016Минијатура на верзијата од 15:50, 11 јули 20161.580 × 756 (858 КБ)Tigran Mitr am
12:28, 5 ноември 2009Минијатура на верзијата од 12:28, 5 ноември 2009611 × 296 (42 КБ)Vanjagenijesorry, mistake
12:26, 5 ноември 2009Минијатура на верзијата од 12:26, 5 ноември 2009700 × 327 (111 КБ)Vanjagenijecorrect note
12:25, 5 ноември 2009Минијатура на верзијата од 12:25, 5 ноември 2009611 × 296 (42 КБ)Vanjagenijecorrect banknote
13:07, 19 септември 2009Минијатура на верзијата од 13:07, 19 септември 2009611 × 296 (42 КБ)Vanjagenije{{Information |Description=1000 Yugoslav dinars note (1990 dinar) |Source=http://www.limundo.com/velikaSlika.php?slika=originalslika-Jugoslavija-1000-dinara-1991-UNC-489415.jpg |Date=1991 |Author=Narodna Banka Jugoslavije |Permission=public domain |other_

Следнава страница ја користат податотекава:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Метаподатоци