Поглед од прозорецот во Ле Гра

Координати: 46°43′37″N 4°51′26″E / 46.72694° СГШ; 4.85722° ИГД / 46.72694; 4.85722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оригиналната плоча (лево) и обоено преориентирано подобрување (десно). Утврдено е дека фотографијата е направена во неговиот дом од прозорец од спалната соба од вториот кат свртен кон југ. [1]

Поглед од прозорецот во Ле Гра [2] (француски: Point de vue du Gras) — хелиографска слика и најстарата преживеана фотографија од камера. Создадена е од францускиот пронаоѓач Нисефор Ниепс во 1826 година [3] [4] [5] [6] [7] [8] во Сен Луп-де-Варен, Франција, и прикажува делови од зградите и околните села на неговата имот.

Создавање[уреди | уреди извор]

Демонстрација на камера опскура. Оригиналната слика се ротира и се враќа назад преку мала дупка на спротивна површина.

Ниепс ја снимил сцената со камера опскура проектирана на плоча од калај 16.2 см х 20.2 см, обложена со Јудејски битумен или природен асфалт. [9] Битуменот се стврднувал во светло осветлените области, но во слабо осветлените области останувал растворлив и можел да се измие со мешавина од масло од лаванда и бела нафта. [9]

Била потребна многу долга експозиција во камерата. Сончевата светлина ги погодува зградите на спротивните страни, што укажува на изложеност која траела околу осум часа, што станало традиционална проценка. Истражувач кој ги проучувал белешките на Ниепс и ги рекреирал неговите процеси открил дека изложувањето мора да продолжило неколку дена. [10]

Рана историја[уреди | уреди извор]

Кон крајот на 1826 година, Ниепс го посети Обединетото Кралство. Овој и неколку други примероци од неговата работа му ги покажал на ботаничкиот илустратор Френсис Бауер. Погледот од прозорецот во Ле Гра бил единствениот пример на фотографија со камера; останатите биле контактно изложени копии на уметнички дела. Бауер го охрабрил да го претстави својот процес на „хелиографија“ на Кралското друштво. Ниепс напишал и поднел труд, но не сакал да открие какви било конкретни детали во него, па Кралското друштво го отфрлил врз основа на правилото кое забранува презентации за неоткриени тајни процеси. Пред да се врати во Франција, Ниепс му ја дал својата хартија и примероците на Бауер. Ниепс починал ненадејно во 1833 година, поради мозочен удар.

Откако пионерските фотографски процеси на Луис Дагер и Хенри Фокс Талбот биле јавно објавени во јануари 1839 година, Бауер се залагал за правото на Ниепс да биде признаен како прв пронаоѓач на процесот за правење постојани фотографии. На 9 март 1839 година, примероците конечно биле изложени во Кралското друштво. [11] По смртта на Бауер во 1840 година, тие поминале низ неколку раце и повремено биле изложени како историски куриозитети. Погледот од прозорецот во Ле Гра последен пат бил јавно прикажан во 1905 година, а потоа паднал во нејасност речиси педесет години. [12]

Повторно појавување[уреди | уреди извор]

Подобрена верзија на Гернсхајм
Оригиналната плоча изложена во Центарот Хари Рансом во Остин, Тексас, во 2004 година

Историчарите Хелмут Гернсхајм и неговата сопруга Алисон Гернсхајм, ја следеле фотографијата во 1952 година и ја донеле до израз, засилувајќи го тврдењето дека Ниепс е пронаоѓач на фотографијата. Тие побарале експерт во истражувачката лабораторија Кодак да направи современа фотографска копија, но се покажало исклучително тешко да се направи соодветна претстава за сето она што може да се види при проверка на вистинската плоча.

Хелмут Герншајм силно ретуширал еден од отпечатоците за да го исчисти и да ја направи сцената поразбирлива, а до крајот на 1970-тите дозволил да се објавува само таа подобрена верзија. Станало очигледно дека во одреден момент од времето по копирањето во 1952 година, плочата била обезличена и добила испакнатини во близина на три од нејзините агли, што предизвикало светлината да се рефлектира на начини што ја попречувале видливоста на тие области и на сликата како целина.

Во текот на 1950-тите и раните 1960-ти, Гернсхајмсови ја обиколиле фотографијата на неколку изложби во континентална Европа. [13] Во 1963 година, Хари Ренсом го купил најголемиот дел од колекцијата на фотографии на Гернсхајмс за Универзитетот во Тексас во Остин. Иако оттогаш ретко патувал, во 2012–2013 година го посетил Манхајм, Германија, како дел од изложбата насловена „Раѓањето на фотографијата-нагласи на колекцијата Хелмут Герншајм“ . Обично е изложен во главното лоби на Центарот Хари Рансом во Остин, Тексас.

Научна анализа и конзервација[уреди | уреди извор]

За време на проект за проучување и конзервација во 2002-2003 година, научниците од Институтот за конзервација Гети ја испитувале фотографијата користејќи спектроскопија на флуоресценција на Х-зраци, Фуриеова трансформација на инфрацрвена спектроскопија со рефлексија и други техники. [14] Тие потврдиле дека сликата се состои од битумен и дека металната плоча е пјутер ( калај легиран со олово, како и траги од железо, бакар и никел). [15] Институтот, исто така, го дизајнирал и изградил сложениот систем на витрини што сега го сместува артефактот во постојано надгледувана, стабилизирана средина без кислород. [16]

Во 2007 година, научниците од Музејот Лувр објавиле анализа на фотографијата користејќи анализа на јонски зраци, [17] со податоци земени на нивните 2 MV електростатички акцелератор. [18] Ова ги покажало деталите за процесот на оксидација што ја кородира сликата.

Важност[уреди | уреди извор]

Во 2003 година, Life ја навел „Погледот од прозорецот во Ле Гра“ меѓу 100-те фотографии што го промениле светот. [19] Во една статија за „Уметност на хартија“, „Поглед од прозорецот во Ле Гра“ се вели дека има „праведно барање“ како прва фотографија. [20]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „le point de vue du Gras de Nicéphore Niépce“. www.niepce-daguerre.com. Посетено на 2020-04-04.
 2. „First photograph, View from the Window at Le Gras, Joseph Nicéphore Niépce, ca. 1826“. University of Texas at Austin. Посетено на May 20, 2017.
 3. Kaja Silverman, « The Miracle of Analogy : Or The History of Photography », vol. 1, Stanford University Press, 2015 (ISBN 978-0-8047-9327-8 et 978-0-8047-9399-5), p. 60–65.
 4. Pierre-Georges Harmant et Paul Marillier, « Some Thoughts on the World's First Photograph », The Photographic Journal (en), vol. 107, no 4, avril 1967, p. 130–140, trad. « À propos de la plus ancienne photographie du monde », Photo-Ciné-Revue, mai 1972, p. 231–237.
 5. Helmut Gernsheim, « The 150th Anniversary of Photography », « History of Photography », vol. 1, no 1, janvier 1977, p. 3–8 (DOI 10.1080/03087298.1977.10442876
 6. 1826 is also mentioned p.14, in the chapter written by Paul-Louis Roubert and François Brunet on the specialized reference book « L'art De La Photographie - Des Origines À Nos Jours », directed by André Gunthert and Michel Poivert, published by Citadelles et Mazenod publisher, ISBN 9782850886805
 7. француски: « La première photographie au monde », Études photographiques, no 3 « Frontières de l'image / Le territoire et le document », November 1997, where it is mentioned “(fig. 1. Nicéphore Niépce, "Point de vue du Gras", 1826, héliographie sur étain, 16,6 x 20,2 cm, encadrée). [p. 12]”
 8. Some Thoughts on the World's First Photograph ", The Photographic Journal, vol. 107 (4), avril 1967, p. 130-140 ; cf. H. Gernsheim, The origins of Photography, Londres, New York, Thames and Hudson, 1982, p. 34. : in 1982, Gernsheim goes back on his dating, and validate the date of 1826, proposed by P.-G. Harmant et P. Marillier in 1967.
 9. 9,0 9,1 „The First Photograph“. Harry Ransom Center. Utexas. Архивирано од изворникот на 18 January 2012. Посетено на 14 January 2012.
 10. „Niépce and the Invention of Photography“. Nicephore Niepce House Photo Museum. Académie des sciences & de l'Académie des beaux-arts. Посетено на 5 May 2016.
 11. Lowry, Bates and Lowry, Isabel Barrett (1998). The Silver Canvas: Daguerreotype Masterpieces from the J. Paul Getty Museum. The J. Paul Getty Museum, Los Angeles. p. 213, note 51.
 12. The Harry Ransom Center: The First Photograph: History. Retrieved 27 May 2013.
 13. „The Harry Ransom Center: The First Photograph: Exhibition history“. Harry Ransom Center. Utexas. Архивирано од изворникот на 21 February 2015. Посетено на 6 March 2015.
 14. Analyzing the world's first photograph. Precious image studied at Getty Institute in Los Angeles. Архивирано на 15 јуни 2012 г. National Public Radio, April 7, 2002. Retrieved August 26, 2008.
 15. Brown, Barbara N. (November 2002). „GCI/HRC Research World's First Photograph“. Abbey Newsletter. 26 (3). Архивирано од изворникот на 2019-08-03. Посетено на 15 March 2015.
 16. Harry Ransom Center, The University of Texas at Austin. The first photograph: conservation and preservation. Retrieved August 26, 2008.
 17. „Towards truly simultaneous PIXE and RBS analysis of layered objects in cultural heritage“. Nuclear Instruments and Methods in Physics Research Section B: Beam Interactions with Materials and Atoms. 261: 426–429. 2007-08-31. arXiv:0707.2448. Bibcode:2007NIMPB.261..426P. doi:10.1016/j.nimb.2007.04.259.
 18. „Art et Science - AGLAE, un accélérateur de particules au Louvre, par Guillaume Achard-Vincent“. web.archive.org. February 23, 2014. Архивирано од изворникот на 2014-02-23. Посетено на 2023-09-30.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „100 Photographs that Changed the World“. The Digital Journalist. Посетено на 2012-01-14.
 20. „A New Look at the First Photograph“. Art on Paper. 7 (1): 24–24. 2002. ISSN 1521-7922.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]