Повик на предупредување (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глумци во филмот одлево надесно, Џереми Ајронс, Пол Бетани, КевинГлумци во филмот одлево надесно, Џереми Ајронс, Пол Бетани, Кевин Спејси и Захари Квинто. (на Берлинскиот филмски фестивал 2011)
Глумци во филмот одлево надесно, Џереми Ајронс, Пол Бетани, Кевин Спејси и Захари Квинто. (на Берлинскиот филмски фестивал 2011)

Повик на предупредување - американски филм, во режија на Џ. С. Чандор. Главните улоги ги играат: Кевин Спејси и Деми Мур.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на овој трилер се случува во екот на Глобалната финансиска криза од 2008 година. Питер Саливен работи како аналитичар во една инвестициска компанија. Тој открива чувствителни информации кои лесно би можеле да ја доведат во опасност целата компанија и со тоа да ги уништи кариерите на неговите колеги.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Повик на предупредување“, Антена, број 900, 25.9.2015, стр. 18.