Побратски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирската црква, посветена на Свети Никола.

Побратски манастир (романски: Mănăstirea Pobrata/Probota) - романски православен манастир во селото Пробота (старо име Побрата), кај гратчето Долхаска, округ Сучава, Романија. Изграден во 1530 година, со Петру IV Рареш како ктитор, тој е еден од осумте градби што ги сочинуваат црквите на Молдавија, светско културно наследство на УНЕСКО,[1] а исто така е наведен како историски споменик од Министерството за култура и религиозни работи на државата.[2]

Погребувања[уреди | уреди извор]

  • Петру Ререш

Наводи[уреди | уреди извор]

47°22′30″ N; 26°37′25″ E / 47.3750619° СГШ; 26.623564° ИГД / 47.3750619; 26.623564

  1. Churches of Moldavia at the UNESCO site
  2. (романски) Lista Monumentelor Istorice 2010: Judeţul Suceava Архивирано на 7 септември 2018 г., стр. 2173