Плуарзел

Координати: 48°26′05″N 4°43′46″W / 48.4347° СГШ; 4.7294° ЗГД / 48.4347; -4.7294
Од Википедија — слободната енциклопедија
Плуарзел
Plouarzel / Plouarzhel
Плуарзел is located in Франција
Плуарзел
Плуарзел
Местоположба во регионот Бретања
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist|270px|Плуарзел во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist]]
Плуарзел
Координати: 48°26′05″N 4°43′46″W / 48.4347° СГШ; 4.7294° ЗГД / 48.4347; -4.7294
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманФинистер
ОкругBrest
КантонСен Ренан
Општ. заедницаИроаски крај
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Андре Талармен
Површина142,83 км2 (1,654 ми2)
Население (2008)23.391
 • Густина0,79/км2 (2,1/ми2)
INSEE/Пошт. бр.29177 / 29810
Надм. висина0 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Плуарзел (француски: Plouarzel, бретонски: Plouarzhel) — општина во департманот Финистер на региони во Франција|регионотот]] Бретања, северозападна Франција.

Во општината се наоѓа најзападната точка во континентална Франција — ’ртот Корзен.


Население во минатото
ГодинаНас.±%
19622.057—    
19681.915−6.9%
19751.886−1.5%
19822.003+6.2%
19902.042+1.9%
19992.458+20.4%
20083.391+38.0%

Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2005 г. општината започнала јазична програма за зачувување на бретонскиот јазик. Веќе во 2008 г. 9,71% од учениците во основното образование поминале двојазична настава.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ofis ar Brezhoneg: Enseignement bilingue (француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]