Плоштад на Свети Јаков

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 41°22′57″N 2°10′37″E / 41.38250° СГШ; 2.17694° ИГД / 41.38250; 2.17694

Божиќна сцена за Рождеството Христово на плоштадот во 2006 година, во позадина е Палатата на Генералитатот на Каталонија.

Плоштадот на Свети Јаков (каталонски изговор: [ˈpɫasə ˈsaɲ ˈʒawmə]; каталонски: Plaça de Sant Jaume, шпански: Plaza de San Jaime) е плоштад сместен во центарот на градот Барселона во Каталонија, Шпанија. Овде е сместена и Палатата на Генералитатот на Каталонија. Освен под името на Свети Јаков и црквата посветена на него која била сместена овде, плоштадот е познат и под името Конституционен плоштад.