Плоштад дел Дуомо (Фиренца)

Од Википедија — слободната енциклопедија

43°46′22″ N; 11°15′21″ E / 43.772876° СГШ; 11.255798° ИГД / 43.772876; 11.255798

Јужен поглед од ѕвоното на Џото
Плоштадот
Плоштадот

Плоштадот дел Дуомо се наоѓа во срцето на историскиот центар на Фиренца (Тоскана, Италија). Тоа е едно од најпосетуваните места во Европа и светот и во Фиренца, најпосетуваната област во градот. Плоштадот ја содржи Фиренска катедрала со Купола дел Брунелески, Кампанилата на Џото, крстилницата во Фиренца, Лоџа дел Бигало, музејот делата на Катедралата и палатата Арцивесковиле и Каноничи. Западната зона на овој плоштад се нарекува Палацо Сан Џовани.

Згради[уреди | уреди извор]

Ресторан на Пјаца дел Дуомо
360° поглед помеѓу Баптистериумот и катедралата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Florence Cathedral - wonder of Renaissance architecture“. 2012-07-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]