Плоштад Нова Југославија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Плоштад Нова Југославија — главен градски плоштад во Куманово, Македонија.

Изградба[уреди | уреди извор]

Плоштадот бил обновен во 2006 година, со проценка на трошоците на 160.000 евра.

Значајни знаменитости[уреди | уреди извор]

Неодамна имало подигната два споменици на плоштадот:

  • Батко Ѓорѓија
  • Четири Бандере

Градскиот плоштад е опкружен со згради изградени претежно од времето на СФРЈ.

За жал, нема оперативен хотел во близина на плоштадот, во 1990-тите Хотел Кристал бил затворен поради финансиски тешкотии. Зградата Касапски Круг е преку улицата Гоце Делчев како еден од истакнатите згради на Куманово.

Галерија[уреди | уреди извор]