Плоштад Македонија (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Плоштад Македонија
Плоштад Македонија
Ploshtad Makedonia 02 Sofia.jpg
Општи податоци
ГрадСофија
ЗемјаБугарија

Плоштадот Македонија се наоѓа во Софија, Бугарија.

Плоштадот до 1989 година го носел името Димитар Благоев.

Во близина на плоштадот се наоѓаат Министерството за земјоделство, Бугарската стопанска асоцијација и Бугарската фондова берза.