Плоштад Иван Франкo (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плоштад Иван Франко
Площа Івана Франка
Општи податоци
Град Киев
Земја Украина

Плоштадот Иван Франко (украински: Площа Івана Франка) се наоѓа во Печерската област на украинската престолнина, Киев.

Плоштадот бил изграден кон крајот на 19 век, и се викал Николаев плоштад. Од 1919 до 1941 плоштадот се викал Спартак, а од 1944 е посветена според Иван Франко, украински поет.