Прејди на содржината

Плитвица (река)

Координати: 46°18′29″N 16°44′14″E / 46.3081° СГШ; 16.7373° ИГД / 46.3081; 16.7373
Од Википедија — слободната енциклопедија
Плитвица
Плитвица кај Вараждин
Местоположба
ДржаваХрватска
Физички особености
Устие 
 • место
Драва
 • координати
46°18′29″N 16°44′14″E / 46.3081° СГШ; 16.7373° ИГД / 46.3081; 16.7373
Должина65 kм (213,000 ст)[1]
Големина на сливот272 km2 (105 ми)[1]
Особености на сливот
ТечениеДрава→ ДунавЦрно Море

Плитвицарека во северна Хрватска, десна притока на Драва. Таа е 65 км долга и нејзиниот слив зафаќа површина од 272 км2.

Плитвица се издига во ридските области на Мачеjско Горје, во близина на истоименото село Плитвица Воќанска, во близина на Долна Воќа. Тече југоисточно додека не сврти на исток кај Марушевец, и продолжува низ низината јужно од Вараждин и напоредно со Драва, преку Свети Ѓурѓ (северно од Лудбрег), додека не се спои со Драва северно од Велики Буковец.

  1. 1,0 1,1 Статистички годишник на Република Хрватска 2017 (PDF) (хрватски и англиски). Загреб: Државен завод за статистика. декември 2017. стр. 47. ISSN 1333-3305. Посетено на 22 август 2021.