Плива (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rijeka Pliva

Плива е лева притока на реката Врбас во западниот дел на Босна и Херцеговина, долга 33 км, со површина на слив од 768 км2. Настанува од два силни врутоци во подножјето на планините Смилјевац - Јастребњак на 483 m надморска височина, а устието на Плива се наоѓа во Јајце, каде што гради бучен 22 метри висок водопад.

Поврзано[уреди | уреди извор]