Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 400м мешано во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
400 метри мешано за жени
на Летните олимписки игри 2012
Дати28 јули, 2012 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи34 од 29 нации
Победничко време3:40.14
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   САД
Бронзен медал   Кина
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 400 метри мешано за жени на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 28 јули во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон.[1]

Златото го освои шеснаесетгодишната Је Шивен од Кина, поставувајќи нов светски и олимписки рекорд.[2] Зад неа завршија Елизабет Бејзел од САД и Ли Хианху од Кина.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд Австралија Стефани Рајс 4:29,45 Пекинг, Кина 10 август 2008 [3]
Олимписки рекорд Австралија Стефани Рајс 4:29,45 Пекинг, Кина 10 август 2008 [4]

Следниов рекорд беше поставен за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Име Националнсот Време ОР СР
28 јули Финале Је Шивен Кина 4:28.43 ОР СР

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[5]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 5 4 Елизабет Беизел САД 4:31.68 Q
2 3 5 Је Шивен Кина 4:31.73 Q
3 3 4 Катинка Хосцу Унгарија 4:33.77 Q
4 5 5 Ли Хуанху Кина 4:34.28 Q
5 5 3 Мирела Белмонте Гарсија Шпанија 4:34.70 Q
6 4 4 Хана Мајли Велика Британија 4:34.98 Q
7 4 5 Стефани Рајс Австралија 4:35.76 Q
8 4 3 Кетлин леверенц САД 4:36.09 Q
9 3 3 Зузана јакобос Унгарија 4:37.37
10 5 1 Ања Клинар Словенија 4:38.20
11 5 2 Алме Вимот Велика Британија 4:38.87
12 4 6 Мију Отсука Јапонија 4:39.13
13 5 6 Блер Еванс Австралија 4:40.42
14 4 7 Стина Гардели Шведска 4:41.33
15 3 6 Барбора Завадова Чешка 4:41.84
16 4 2 Кетрин Ане Меклим ЈАР 4:43.46
17 2 5 Ким Сеојонг Јужна Кореја 4:43.99
18 5 7 Лара Грангеон Франција 4:44.28
19 3 8 Натали Вигерсма Нов Зеланд 4:44.78
20 3 2 Михо Такахаши Јапонија 4:45.10
21 2 4 Стефанија Хорнер Канада 4:45.49
22 4 1 Стефанија Пироци Италија 4:45.61
23 4 8 Јордс Стајнегер Австрија 4:45.80
24 3 7 Јана Мартинова Русија 4:45.94
25 3 1 Клаудиа Даска Ромеу Шпанија 4:46.80
26 2 7 Гана Џеркал Украина 4:48.19
27 2 6 Андреина Пинто Перез Венецуела 4:48.64
28 1 3 Ти Ан Виен Нген Виетнам 4:50.32
29 1 4 Сузана Ескобар Торес Мексико 4:50.57
30 2 8 Сара Норденстам Норвешка 4:51.28
31 2 1 Каролина Шчепаниак Полска 4:52.50
32 2 2 Сара Ел Бекри Мароко 4:53.21
33 1 5 Нора Лауканен Финска 4:53.54
34 2 3 Георгина Бардах Аргентина 4:57.31
35 1 6 Анум Банди Пакистан 5:34.64
5 8 Џоана Мело Бразил DNS

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
5 Је Шивен Кина 4:28.43 АЗ, НР, ОР, СР
4 Елизабет Бејзел САД 4:31.27
6 Ли Хуанху Кина 4:32.91
4 3 Катинка Хосцу Унгарија 4:33.49
5 7 Хана Мајли Велика Британија 4:34.17
6 1 Стефани Рајс Австралија 4:35.49
6 8 Кетлин Леверенц САД 4:35.49
8 2 Мирела Белмонте Гарсија Шпанија 4:35.62

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Discipline at london2012.com
  2. „Падна и првиот светски рекорд: 16-годишната Је од Кина е хероина на денот“. Архивирано од изворникот на 2012-07-30. Посетено на 2012-07-29.
  3. "Men's 400 m freestyle results". Архивирано на 6 август 2009 г. Omega Timing. 1 август 2009.
  4. "Swimming - 400m freestyle - progression". Official website of the Olympic Movement.
  5. „Women's 400m Individual Medley – Heats“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 27 July 2012.