Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 1500м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1500 метри краул за мажи
на Летните олимписки игри 2012
Дати3-4 август, 2012 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи31 од 25 нации
Победничко време14:31.02
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   Канада
Бронзен медал   Тунис
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 1500 метри краул за мажи на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 4 август во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон.[1]

Златото го освои кинезот Сун Јанг кој доплива со резултат 14:31.02 поставувајќи нов светски рекорд. Зад него завршија Рајан Кохрејн од Канада и Усама Мелули од Тунис.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд Кина Сун Јанг 14:34,14 Шангај, Кина 31 јули 2011 [2]
Олимписки рекорд Австралија Грант Хакет 14:38,92 Пекинг, Кина 15 август 2008 --

Следниве рекорди беа поставени за време на натпреварувањето:

Датум Рунда Име Националност Време СР ОР
4 август, 2011 Финале Сун Јанг  Кина 14:31.02 СР ОР

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[3]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 4 4 Сун Јанг Кина 14:43.25 Q
2 4 7 Усама Мелули Тунис 14:46.23 Q
3 3 4 Рајан Кохрејн Канада 14:49.31 Q
4 2 5 Грегорио Палтриниери Италија 14:50.11 Q
5 2 3 Даниел Фог Велика Британија 14:56.12 Q
6 3 5 Парк Тае Ван Јужна Кореја 14:56.89 Q
7 3 3 Конор Џегер САД 14:57.56 Q
8 2 6 Матеуш Савримович Полска 14:57.59 Q
9 4 3 Ендрју Гемел САД 14:59.05
10 4 1 Сергиј Фролов Украина 14:59.19
11 4 6 Јоб Киенхуис Холандија 15:03.16
12 3 7 Гергели Гурта Унгарија 15:04.22
13 2 2 Габриеле Дети Италија 15:06.22
14 3 2 Дамијен Жоли Франција 15:08.50
15 3 1 Даи Јун Кина 15:13.90
16 3 6 Дејвид Дејвис Велика Британија 15:14.77
17 4 5 Пал Јенсен Данска 15:18.42
18 4 8 Џерод Порт Австралија 15:20.82
19 2 4 Герго Киш Унгарија 15:21.74
20 4 2 Ентони Паниер Франција 15:24.08
21 2 7 Херден Херман ЈАР 15:25.71
22 1 4 Артуро Перез Верти Перез Мексико 15:25.91
23 2 8 Алехандро Гомез Венецуела 15:27.38
24 1 7 Јан Мицка Чешка 15:29.34
25 1 6 Антон Свеин МекКи Исланд 15:29.40
26 1 5 Едиз Јилдример Турција 15:29.97
27 2 1 Матиас Коски Финска 15:34.80
28 1 3 Венцислав Ајдарски Бугарија 15:34.86
29 3 8 Хуан Мартин Переира Аргентина 15:36.72
30 1 2 Владимир Жихаров Белорусија 15:48.67
31 1 1 Уламат Гаган Индија 16:31.14

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
Gold medal icon.svg 4 Сун Јанг Кина 14:31.02 СР
Silver medal icon.svg 3 Рајан Кохрејн Канада 14:39.63 AM
Bronze medal icon.svg 5 Усама Мелули Тунис 14:40.31
4 7 Парк Тае Ван Јужна Кореја 14:50.61
5 6 Грегорио Палтриниери Италија 14:51.92
6 1 Конор Џегер САД 14:52.99
7 8 Матеуш Савримович Полска 14:54.32
8 2 Даниел Фог Велика Британија 15:00.76

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Discipline at london2012.com
  2. "Men's 1500 m freestyle results".[мртва врска] Omega Timing. 31 July 2011.
  3. „Men's 1500m Freestyle – Heats“. Архивирано од изворникот на 2012-12-09. Посетено на 27 јули 2012.