Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 100м делфин во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
100 метри делфин за жени
на Летните олимписки игри 2012
Дати28 и 29 јули, 2012 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи42 од 37 нации
Победничко време55.98
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Кина
Бронзен медал   Австралија

Пливачките трки на 100 метри делфин за жени на Летните олмписки игри 2012 ќе се одржат на 28 и 29 јули во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон.[1]

На првата позиција завршила Американката Дана Волмер, која испливала со резултат од 55.98 поставувајќи нов олимписки и светски рекорд. Зад неа завршиле Лу Јинг од Кина и Алиша Кутс од САД.

Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Рекорд[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светскиот и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд Шведска Сара Сјостром 56.06 Рим, Италија 27 јули 2009 [2][3]
Олимписки рекорд Холандија Инге де Бруин 56.01 Сиднеј, Австралија 17 септември 2000 --

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[4]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 6 4 Дана Волмер САД 56.25 Q, ОР
2 6 5 Лу Јинг Кина 57.17 Q
3 4 4 Алиша Кутс Австралија 57.36 Q
4 5 4 Сара Сјостром Шведска 57.45 Q
5 6 7 Џенет Отесен Греј Данска 57.64 Q
6 6 6 Жиао Лиујанг Кина 57.71 Q
7 6 3 Клер Донаху САД 58.06 Q
8 4 5 Франческа Халсал Велика Британија 58.23 Q
9 5 5 Елен Ганди Велика Британија 58.25 Q
10 5 3 Инге Декер Холандија 58.30 Q, се повлече
11 4 8 Ли Тао Сингапур 58.34 Q
12 5 7 Илариа Бјанки Италија 58.42 Q
13 4 2 Александра Херасимениа Белорусија 58.50 Q
14 5 2 Мартина Гранстром Шведска 58.70 Q
15 4 3 Јука Като Јапонија 58.72 Q
16 4 7 Кристел Вурна Грција 58.74 Q
17 5 6 Катерин Савард Канада 58.76 Q
18 5 8 Амит Иври Израел 58.78
19 3 3 Ирина Беспалова Русија 58.79
19 6 8 Кимберли Бујс Белгија 58.79
21 4 1 Александра Венк Германија 58.85
22 6 2 Ингвилд Шнилдал Норвешка 59.01
23 5 1 Нацуми Хоши Јапонија 59.06
24 4 6 Џесика Шипер Австралија 59.17
25 3 5 Отилија Једржејчак Полска 59.31
26 2 3 Даниела Виларс Швајцарија 59.42
26 2 4 Џудит Игнасио Сорибес Шпанија 59.42
28 3 7 Дениса Смоленова Словачка 59.48
29 3 6 Емилија Пикараинен Финска 59.55
30 3 1 Хана Вилсон Хонгконг 59.59
31 2 7 Сара Исаковиќ Словенија 59.86
32 2 2 Сара Блејк Бејтмен Исланд 59.87
33 6 1 Дајнара Паула Бразил 1:00.14
34 3 2 Лилијана Шилаги Унгарија 1:00.34
35 2 6 Трин Алјанд Естонија 1:00.43
36 3 8 Сара Оливеира Португалија 1:00.44
37 3 4 Биргит Кошишек Австрија 1:00.54
38 2 5 Џастин Бруно Франција 1:01.14
39 2 1 Далиа Торез Замора Никарагва 1:05.42
40 1 4 Ноел Борши Албанија 1:05.49
41 1 3 Дориан Мекменеми Доминиканска Република 1:05.78
42 1 5 Мари Меза Костарика 1:07.01

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 5 Сара Сјостром Шведска 57.27 Q
2 4 Лу Јинг Кина 57.51 Q
3 3 Жиао Лиујанг Кина 58.04
4 2 Ли Тао Сингапур 58.18
5 1 Јука Като Јапонија 58.26
6 7 Александра Херасимениа Белорусија 58.41
7 6 Франческа Халсал Велика Британија 58.52
8 8 Катерин Савард Канада 59.22

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 4 Дана Волмер САД 56.36 Q
2 5 Алиша Кутс Австралија 56.85 Q
3 3 Џенет Отесен Греј Данска 57.25 Q
4 6 Клер Донаху САД 57.42 Q
5 2 Елен Ганди Велика Британија 57.66 Q
6 7 Илариа Бјанки Италија 57.79 Q
7 8 Кристел Вурна Грција 58.31 НР
8 1 Мартина Гранстром Шведска 58.95

Финале[уреди | уреди извор]

[5]

Место Линија Име Националност Време Белешка
Gold medal icon.svg 4 Дана Волмер САД 55.98 AM, НР, , СР
Silver medal icon.svg 7 Лу Јинг Кина 56.87
Bronze medal icon.svg 5 Алиша Кутс Австралија 56.94
4 6 Сара Сјостром Шведска 57.17
5 8 Илариа Бјанки Италија 57.27
6 3 Џенет Отесен Греј Данска 57.35
7 2 Клер Донаху САД 57.48
8 1 Елен Ганди Велика Британија 57.76

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дицсиплини на london2012.com
  2. „Women's 100 m butterfly final results“ (PDF). Omega Timing. 27 јули 2009. Посетено на 20 ноември 2011.
  3. Лорд, Крег (27 јули 2009). „WR: Sjostrom Slides To 56.06 100 'Fly“. swimnews.com. Посетено на 18 ноември 2011.
  4. „Жени 100м делфин – Преелиминации“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 27 јули 2012.
  5. „Women's 100 m butterfly final results“ (PDF). Omega Timing. 27 July 2009. Посетено на 20 November 2011.