Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 100м градно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
100 метри градно за мажи
на Летните олимписки игри 2012
Дати28 и 29 јули, 2012 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи44 од 36 нации
Победничко време58.46
Медалисти
Златен медал   ЈАР
Сребрен медал   Австралија
Бронзен медал   САД
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачките трки на 100 метри градно за мажи на Летните олмписки игри 2012 се одржаа на 28 и 29 јули во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон.[1]

На првата позиција заврши јужноафриканецот Камерон ван дер Бург кој испливал со резултат 58.46, поставувајќи нов светски и олимписки рекорд. Зад него завршиле Кристијан Шпренгер од Австралија и Брендан Хансен од САД.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд Австралија Брендон Рикард 58,58 Рим, Италија 27 јули 2009 [2]
Олимписки рекорд Јапонија Косуке Китаџима 58,91 Пекинг, Кина 15 октомври 2008 --

Следниве рекорди беа поставени за време на натпреварувањето:

Датум Рунда Име националност Време ОР СР
28 јули Полуфинале Камерон ван дер Бург ЈАР 58.83 ОР
29 јули Финале Камерон ван дер Бург ЈАР 58.46 ОР СР

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[3]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 6 3 Кристијан Шпренгер Австралија 59.62 Q
2 6 4 Косуке Китаџима Јапонија 59.63 Q
3 6 2 Гиедриус Титенис Литванија 59.68 Q
4 4 6 Даниел Гурта Унгарија 59.76 Q, НР
5 5 3 Глен Снајдерс Нов Зеланд 59.78 Q
6 4 4 Камерон ван дер Бург ЈАР 59.79 Q
7 5 2 Скот Дикенс Канада 59.85 Q, НР
8 6 5 Рио Татеиши Јапонија 59.86 Q
9 5 7 Мајкл Џејмисон Велика Британија 59.89 Q
10 4 5 Брендан Хансен САД 59.93 Q
11 5 6 Ерик Шантео САД 59.96 Q
12 5 4 Фабио Скоцоли Италија 59.99 Q
13 4 2 Крег Бенсон Велика Британија 1:00.04 Q
14 4 3 Брентон Рикард Австралија 1:00.07 Q
15 5 5 Фелипе Силва Бразил 1:00.38 Q
16 6 6 Фелипе Лима Бразил 1:00.57 Q
17 3 4 Џакомо перез д'Ортона Франција 1:00.59
18 5 1 Дамир Дугоњиќ Словенија 1:00.77
19 6 1 Кристијан вом Лен Германија 1:00.78
20 4 7 Ленарт Штекелембург Холандија 1:00.96
21 6 7 Хендрик Фелдвер Германија 1:01.00
22 3 6 Панагиотис Самилидис Грција 1:01.20
23 4 1 Валери Думо Украина 1:01.27
=23 5 8 Матиа Песке Италија 1:01.27
25 3 1 Карлос Алмеида Португалија 1:01.40
26 2 3 Лорент Карнол Луксембург 1:01.46
27 6 8 Роман Слуднов Русија 1:01.47
28 3 3 Ли Хиајан Кина 1:01.55
29 3 8 Мартин Ливамаги Естонија 1:01.57
=29 4 8 Бери Марфи Ирска 1:01.57
31 2 6 Чаба Силаѓи Србија 1:01.95
32 3 2 Давид Шулих Полска 1:02.07
=32 3 5 Имри Ганиел Израел 1:02.07
34 2 4 Владислав Полјаков Казахстан 1:02.15
35 2 2 Едргар Креспо Панама 1:02.18
36 2 5 Јакоб Јохан Свеинсон Исланд 1:02.65
37 2 1 Малик Фол Сенегал 1:02.93
38 3 7 Драгос Агаче Романија 1:02.93
39 2 8 Азад Албараци Сирија 1:03.48
40 2 7 Данила Артиомов Молдавија 1:03.57
41 1 4 Амини Фонуа Тонга 1:03.65
42 1 3 Мубарак Ал Бешер ОАЕ 1:05.26
43 1 5 Дигуан Пигот Суринам 1:05.55
44 1 6 Ваел Кубрусли Либан 1:07.06

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 3 Камерон ван дер Бург ЈАР 58.83 ОР, Q
2 7 Фабио Скоцоли Италија 59.44 Q
3 1 Брентон Рикард Австралија 59.50 Q
4 4 Косуке Китаџима Јапонија 59.69 Q
5 5 Даниел Гурта Унгарија 59.74 Q, НР
6 2 Брендан Хансен САД 59.78 Q
7 6 Рио Татеиши Јапонија 59.93
8 8 Фелипе Лима Бразил 1:00.08

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 4 Кристијан Шпренгер Австралија 59.61 Q
2 5 Гиедриус Титенис Литванија 59.66 Q
3 2 Мајкл Џејмисон Велика Британија 59.89
4 7 Екир Шантео САД 59.96
5 8 Фелипе Силва Бразил 1:00.01
6 1 крег Бенсон Велика Британија 1:00.13
7 3 Глен Снајдерс Нов Зеланд 1:00.15
8 6 Скот Дикенс Канада 1:00.16

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
Gold medal icon.svg 4 Камерон ван дер Бург ЈАР 0:58.46 СР
Silver medal icon.svg 6 Кристијан Шпренгер Австралија 0:58.93
Bronze medal icon.svg 8 Брендан Хансен САД 0:59.49
4 1 Даниел Гурта Унгарија 0:59.53 НР
5 7 Косуке Китаџима Јапонија 0:59.79
6 3 Брендон Рикард Австралија 0:59.87
7 5 Фабио Скоцоли Италија 0:59.97
8 2 Гиедриус Титенис Литванија 1:00.84

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Discipline at london2012.com
  2. -{"Men's 100 m breaststroke results". Omega Timing. 27 July 2009. 2009. }-
  3. „Men's 100m Breaststroke – Heats“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 4 December 2012. Посетено на 27 July 2012.