Пласничка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пласничка Река
Голема Река
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Plasnica Municipality.svg Пласница
СелаПласница
Физички особености
Извор 
 • местоБушева Планина
Устие 
 • место
Треска кај Пласница
 • координати
41°28′50″N 21°4′48″E / 41.48056° СГШ; 21.08000° ИГД / 41.48056; 21.08000Координати: 41°28′50″N 21°4′48″E / 41.48056° СГШ; 21.08000° ИГД / 41.48056; 21.08000
Особености на сливот
ТечениеТрескаВардарЕгејско Море

Пласничка Река (позната и како Голема Река) — река која извира на северозападните падини на Бушева Планина. Поминува низ селото Пласница и се влева во реката Треска.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 56. ISBN 978-9989-2117-6-8.