Плански региони на Латвија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Планските региони на Латвија (латвиски: Latvijas plānošanas reģioni) не се дел од административната поделба на државата и не се споменати во законот за територијална поделба на Латвија, туку нивната цел е за полесно управување на развојот на целата територија. Латвија има пет плански региони: Латгале, Рига, Курземе, Виѕеме и Земгале. Границите на регионите се одредени според границите на општините од кои се составени регионите и се според новата административна поделна на Латвија од 1 јули 2009.[1]

Региони[уреди | уреди извор]

региони најголем град површина население - (на km²)
Рига Рига 10,132 km² 1,098,523 - (108.3/km²)
Курземе Лиепаја 13,596 km² 301,621 - (22.1/km²)
Латгале Даугавпилс 14,549 km² 343,646 - (23.5/km²)
Земгале Јелгава 10,733 km² 281,928 - (26.1/km²)
Виѕеме Валмиера 15,246 km² 235,576 - (15.4/km²)
Латвија Рига 64,256 km² 2,261,294 - (34.9/km²)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums“ (на латвиски). likumi.lv. 8 декември 2008. http://www.likumi.lv/doc.php?id=185993. конс. 10 јануари 2010 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]