Планинте Гатер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gatter Mountains
Gattergebirge
Gattergebirge.jpg
View from Sankt Wolfgang hamlet of Burdberg looking northwest
Највисока точка
ВрвUnnamed kuppe near the Sankt Wolfgang hamlet of Schedenberg
Надм. вис.618 м над NHN
Координати48°14′01″N 12°12′23″E / 48.23361° СГШ; 12.20639° ИГД / 48.23361; 12.20639Координати: 48°14′01″N 12°12′23″E / 48.23361° СГШ; 12.20639° ИГД / 48.23361; 12.20639
Друго имеGattergebirge
Географија
ДелCounties of Erding and Mühldorf am Inn; Bavaria (Germany)
Матичен венецIsar-Inn Gravel Beds

Планините Гаттер се големи, ридски опсег до околу 618м погоре ниво на море и само под 50 км2 во областа [1] во провинцијата Горна Баварија во Германија. Тие лежат во близина на градот Санкт Волфганг во окрузите Ердинг и Милдорф ам Ин .

Германските имиња, Геттергебирге и Гаттерберг (Д) често се сметаат за колоквијално како заменливи. Со висински разлики не повеќе од околу 160   метри, пејзажот навистина не се појави планински, но повеќе како истакнат спектар на ридови направени од терминал moraines . Тие се познати во Санкт Волфганг како " Тоскана од Горна Баварија".

Југоисточното подножје на планините Гатер во близина на Оброрнау
  1. Gattergebirge am Bereich seines höchsten Gipfels, auf geoportal.bayern.de