Планински регион (Папуа Нова Гвинеја)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Планински регион
Highlands Region
Регион
Papua New Guinea Highlands Region.png
Земја  Папуа Нова Гвинеја
Најголем град Маунт Хаген
Површина
 • Вкупна 62.400 km2 (24,100 sq mi)
Население (2000)
 • Вкупно 1.973.996
 • Густина 32/km2 (82/sq mi)
Часовен појас AEST (UTC+10)

Планинскиот регион (Highlands Region) е еден од четирите региони во Папуа Нова Гвинеја.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот се дели на седум покраини:

Поврзано[уреди | уреди извор]