Прејди на содржината

Планински Регион (Папуа Нова Гвинеја)

Координати: 5°52′S 144°13′E / 5.867° ЈГШ; 144.217° ИГД / -5.867; 144.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Планински Регион
Highlands Region
Регион
Земја Папуа Нова Гвинеја
Најголем градМаунт Хаген
Површина
 • Вкупна62.400 км2 (24,100 ми2)
Население (2000)
 • Вкупно1.973.996
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Час. појасAEST (UTC+10)

Планински Регион (Highlands Region) — еден од четирите региони во Папуа Нова Гвинеја.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот се дели на седум покраини:

Поврзано[уреди | уреди извор]

5°52′S 144°13′E / 5.867° ЈГШ; 144.217° ИГД / -5.867; 144.217