Планинска покраина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Планинска Провинција
Провинцискиот грб на Планинска Провинција
Провинцискиот грб на Планинска Провинција
Мапа на Филипините со факти за Планинска Провинција highlighted
Мапа на Филипините со факти за Планинска Провинција
Регион Кордилера (CAR)
Главен град Бонток
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 10
 - Барангај 144
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 6-та најмала
 - Вкупно (2000) 140,439
 - Густина 67/km² (10-та)
Површина 20-та најмала
 - Вкупно 2.097,3 km²
Основана
Јазици Илоко, Тагалог, Канканаеј
Гувернер Максимо Б. Далог


Планинската Провинција е провинција на Филипините која се наоѓа во Кордилера Регионот на островот Лузон. Главен град е Бонток. Се граничи со провинциите Ифугао, Бенгвет, Јужен Илокос, Абра, калинга, и Изабела.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Специфичното име го има добиено поради големиот планински масив на кој лежи. Во тој реон се наоѓаат најголемите филипински планини Кордилери.

Народ и култура[уреди | уреди извор]

Ироготите се најдоминантната етничка заедница. Јазици кои најмногу се зборуваат се: Илоко, Тагалог, Канканаеј се разбира добро говорениот англиски.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Планинската Провинција е поделена на 10 општини.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Карта на провинцијата
Честиот пејсаж на Планинската провинција -оризови тераси

]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 17°05′N, 121°10′E