Планинска детелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планинска детелина
Trifolium montanum
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Детелина
Вид: Планинска детелина
Научен назив
Trifolium montanum
L.
Планинска детелина
Trifolium montanum
Научна класификација edit
Царство: Plantae
Нерангирано: Tracheophytes
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Нерангирано: Fabales
Семејство: Fabaceae
Подсемејство: Faboideae
Род: Trifolium
Вид:
T. montanum
Биномен назив
Trifolium montanum

Планинска детелина (латински:Trifolium montanum), е растителен вид од родот Детелина.

Опис[уреди | уреди извор]

Коренот е прав, корен, дрвенест, понекогаш дво или триглав во горниот дел. Стеблата осамени, прави, краткорастечки, високи 20-60 см, обично едноставни, крути, набиено-влакнести, поради што стеблата изгледаат сивкаво и свилено.

Стапчињата јајцевидни, зашилени, кожести, истакнати вени, со влакна. Листовите од долниот дел се наоѓаат на долги ливчиња долги 10-20 см; листовите на стеблата се наоѓаат на пократки ливчиња. Листовите се наоѓаат на кратки влакнести ливчиња, имаат елипсовидна или елипсовидно-ланцетна форма, сивкаста боја, тврди, долги 1,5-6 см и широки 1-2,5 см, понекогаш има кратки точки на краевите. На долниот дел од листовите, вените се јасно видливи, задебелени кон рабовите.

Распространетост и екологија[уреди | уреди извор]

Планинската детелина е честа појава во Азија - Турција, Казахстан, азискиот дел на Русија (Алтај, регионот Чељабинск, регионот Новосибирск, регионот Курган, регионот Омск, регионот Свердловск, регионот Томск, регионот Тјумен); На Кавказ - во Азербејџан, Ерменија, Грузија, во рускиот Северен Кавказ (Кабардино-Балкарија, Карачај-Черкесија, Краснодарска територија, Северна Осетија, Територија Ставропол); во Европа - Финска, Норвешка, Шведска, Австрија, Белгија, Чешка, Германија, Унгарија, Полска, Швајцарија, Белорусија, Естонија, Латвија, Литванија, Молдавија, Украина, европскиот дел на Русија, Бугарија, Италија, Романија, земји од поранешна Југославија, Франција, Шпанија.[1]

Планинската детелина расте во планински и низински ливади, тревни падини и покрај шумските рабови[2] .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пискунова, Наталья (2022). „Оптимизация конверсии на сайте при помощи визуальных средств“. Интернет-маркетинг. 1: 32–41. doi:10.36627/2619-1369-2022-1-1-32-41. ISSN 2619-1369.
  2. „Шадрин А.Ю. Кризис мобилизационной модели развития и распад СССР (1945 – 1991 гг.)“. Политика и Общество. 8 (8): 994–1002. 2013-08. doi:10.7256/1812-8696.2013.8.7754. ISSN 1812-8696. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)