Плакар (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Плакар - филм, во режија на Франсис Вебер. Главната улога ја игра Жерар Депардје.

Содржина[уреди | уреди извор]

Франсоа Пињон е разочаран од животот, бидејќи жена му го оставила, никој не го цени, а на работа му се закануваат со отказ. Затоа, тој сака да изврши самоубиство, но надежта му ја враќа соседот Белон, кој го убедува да се претстави дека е хомосексуалец за да го избегне отказот од работа. Франсоа го прифаќа планот и животот целосно му се менува: директорот на фирмата го повлекува отказот, со него сака да се спријатели колегата од работата, а колешката во него гледа романтичен предизвик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Плакар“, Антена, број 886, 19.6.2015, стр. 20.