Плазма торта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Етно-саем на храна и пијалаци, Белград 2009 Година, Плазма торта

Плазма торта е еден вид на торта, која била именувана по плазма кексот од 1967 година што го произведува Концернот Бамби од Пожаревац.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Плазма торта се подготвува повеќе од 30 години. Подготовката  на оваа торта е неизводлива без плазма бисквити, кој е постојана состојка. Торта е лесно да се подготви, брзо да се готви, и не се пече. Може да се обликува по избор и е прилагодена за детски родендени. Таае многу флексибилна во однос на состојки, па ако сакате, може да додадете сецкано чоколадо, крем банана, желе бонбони, локум, банани, цреши... Освен за торта од плазма се прават и бомбици со разни вкусови и бои.[2]

Рецепти[уреди | уреди извор]

Спрема еден рецепт за торта е потребно плазма бисквити, јајца, шеќер, маргарин, ореви, лешници, желеа, бонбони, шлаг и сок од портокал. Сите состојки што треба се соединат и по потреба додадете малку сок. Пазете маргаринот добро да се стопи и да се обликува по желба. Тортата прекријте ја со шлаг или чоколадна глазура.[3] Ова е најлесниот рецепт за Плазма торта затоа што ги содржи само оние состојки, без кои оваа торта не може да постои.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Плазма кекс, Бамби Пожаревац Архивирано на 18 февруари 2017 г., Посетено на 23. 4. 2013.
  2. Плазма торта Архивирано на 4 октомври 2009 г., Посетено на 23. 4. 2013.
  3. Плазма торта, Крстарица Архивирано на 12 мај 2010 г., Посетено на 23. 4. 2013.