Плажа Сванемален

Од Википедија — слободната енциклопедија

Плажата Svanemølle (дански: Svanemøllestranden) е урбана плажа сместена во областа Østerbro во Копенхаген, Данска. Плажата е на заливот Svanemølle Bay, кај Strandpromenaden, шеталиште кое го следи брегот помеѓу Копенхагенската област Copenhagen's Nordhavn area на југ и Tuborg Havn во Hellerup на север. Svanemøllen Marina и Svanemølle Power Station се сместени јужно од плажата. Електраната е комбинирана топлинска и електрична централа, сместена на јужната страна на заливот Svanemølle во Nordhavn, Копенхаген, Данска. Неговата примарна задача е да снабдува парно греење на мрежата за централно греење на Greater Copenhagen.

Опис на плажата[уреди | уреди извор]

Плажата Svanemølle била отворена на 20 јуни 2010 година. Дизајнирана од архитектонската фирма White, Thing и Wainøe Landskab и Ramboll, обезбедува плажа од 4.000 квадратни метри со ниски води за семејството, како и пристаниште со должина од 130 метри, што овозможува директен пристап до подлабока вода.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Бањи за пристаниште во Копенхаген (Copenhagen Harbour Baths)
  • Амагер Стрендпарк (Amager Strandpark)

Наводи[уреди | уреди извор]

  55°43′12″ N; 12°35′02″ E / 55.7201° СГШ; 12.5838° ИГД / 55.7201; 12.583855°43′12″ N; 12°35′02″ E / 55.7201° СГШ; 12.5838° ИГД / 55.7201; 12.5838

  1. „Svanemøllestranden“. VisitCopenhagen. Посетено на 2014-01-16.