Плажа Бањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


View of beach Banj and Sibenik bridge
Поглед на плажа и мост Šibenik
View from beach to St. Anthony Channel
Поглед од плажа до каналот Свети Антони

Плажата Banj (хрватски: Plaža Banj) е најпознатата плажа со седиште во Шибеник, Хрватска. Изградена е во 2012 година. Сместена е нa километар оддалеченост од центарот на градот.[1] Постојат бројни удобности за деца и возрасни на плажа, како што се одбојка на плажа и бар Petrus, кој исто така е ноќен клуб. Плажата има прекрасен панорамски поглед на стариот град, тврдината Свети Михаил (St. Michael's Fortress) и каналот Свети Антони (St. Anthony Channel). Од 2013 година, настани и концерти се случуваат преку ден и навечер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beach Banj“. www.sibenik-tourism.hr. Архивирано од изворникот на 24 April 2019. Посетено на 23 April 2020.