Плавско Езеро

Координати: 42°35′45″N 19°55′30″E / 42.59583° СГШ; 19.92500° ИГД / 42.59583; 19.92500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Плавско Езеро
ПодрачјеПлав
Координати42°35′45″N 19°55′30″E / 42.59583° СГШ; 19.92500° ИГД / 42.59583; 19.92500
Главни истециЛим
Сливни земјиЦрна Гора Црна Гора
Најг. должина2,160 m км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1,99 км2 км2
Прос. длабочина9.1 m м
Најг. длабочина9 m м
Надм. височина906 m м

Плавското езеро е езеро во општината Плав, на североисточниот дел на Црна Гора.

Плавското езеро е ледничко езеро сместено помеѓу планините Проклетие и Виситор на висина од 906 метри над нивото на морето, а се издолжува кон правец север-југ во должина од 2160 метри. Просечната ширина на езерото изнесува 920 метри, а најголемата длабочина 9 метри. Езерото е најголема туристичка атракција во таа област. Од езерото истекува реката Лим.