Плаваја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плаваја
Местоположба
Физички особености
УстиеСтара Река
 • координати
41°34′40.9″N 22°32′03.7″E / 41.578028° СГШ; 22.534361° ИГД / 41.578028; 22.534361Координати: 41°34′40.9″N 22°32′03.7″E / 41.578028° СГШ; 22.534361° ИГД / 41.578028; 22.534361
 • надм. вис.
302 м
Особености на сливот

Плавајарека во Југоисточна Македонија и лева притока на Стара Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во југоисточниот дел на планината Плачковица. Нејзиното течение е во правец север-југ и при навлегувањето во Радовишкото Поле поминува низ селото Подареш. Се влева во Стара Река од нејзината лева страна.[1]

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Маденска Река има сливно подрачје со вкупна површина од 155,1 км2.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 55-56. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]